Dziś Kościół katolicki wspomina św. Cecylię - patronkę chórzystów, lutników, muzyków, organistów oraz zespołów wokalno-muzycznych
Cecylia została aresztowana, gdy namiestnik dowiedział się o jej chrześcijaństwie i rozdaniu majątku ubogim. Mimo błagań żołnierzy, by tak młoda i piękna osoba ratowała swoje życie, wyrzekając się wiary – nie zrobiła tego. Odpowiedziała żołnierzom : „Nie lękajcie się spełnić nakazu, bowiem moją młodość doczesną zamienicie na wieczną młodość u mego oblubieńca, Chrystusa”. Pod jej wpływem nawróciło się około 400 żołnierzy. Sędzia stosował męki, by zmusić ją do wyparcia się Chrystusa. Nie osiągnąwszy skutku, skazał ją na śmierć poprzez ścięcie mieczem. Kat nie miał odwagi wykonać rozkazu i uderzył Cecylię trzykrotnie mieczem, tak, że zmarła dopiero po trzech dniach konania.
Już w IV wieku na Zatybrzu, w miejscu, gdzie Cecylia mieszkała wraz ze swoim mężem, powstała bazylika jej poświęcona. Ciało świętej odnaleziono dopiero w 824 roku, w nienaruszonym stanie i na polecenie papieża Paschalisa I złożono we wspomnianej świątyni.
W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu znajduje się grafika przedstawiająca świętą, wykonana przez Schelte Adams à Bolswert (1586 – 1659) według obrazu Petera Paula Rubensa (1577-1640), której wydawcą był Hendricx Gillis (aktywny w latach 1640-1677). Miedzioryt powstał w latach 1640-1659.