W dniu wspomnienia liturgicznego św. Doroty w licheńskiej parafii świętowano uroczysty odpust. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Sławomir Kasprzak, dziekan dekanatu konińskiego II.
Co oznacza być męczennikiem? Greckie słowo ‘martyr’ oznacza świadka. Początek IV wieku to straszne prześladowania. Św. Cyprian opisuje ilu biskupów zostało ściętych. W ostatnim czasie Watykan zmienił patrzenie na to czym jest męczeństwo. Świadectwo wiary męczenników ukazuje rzeczywistość męczenników, którzy nie przelali krwi, ale byli nękani w przeróżnych okresach, np. komunizmu, faszyzmu.
Ks. Zbigniew Grygorcewicz MIC, z homilii podczas mszy odpustowej, 6 lutego 2022 r.
– Jakich współczesnych męczenników mamy? Jest wiele kobiet, które są prawdziwie męczennikami, które urodziły dzieci niepełnosprawne, z Zespołem Downa. Wielu mężczyzn zostawia takie kobiety. Są miejsca, gdzie takie dzieci się nie rodzą. Są zabijane, a są takie kobiety, które świadomie urodziły takie dzieci i wychowują je bez męża. Współczesne męczennice – mówił ks. Grygorcewicz nawiązując do nauczania św. Doroteusza, którego zdaniem ten, kto opiekuje się chorymi jest większy od męczennika. – Oby nam nie zabrakło tej oliwy, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, oliwy Ducha Świętego, byśmy nie zaparli się Jezusa Chrystusa – zakończył homilię duszpasterz.
Według podania, śmierci św. Doroty towarzyszyło cudowne pojawianie się dziecka z jabłkami i różami. Święta w ikonografii przedstawiana jest właśnie z takimi atrybutami. Tradycją w Licheniu jest błogosławieństwo jabłek, które po Mszy Świętej zebrani zabierają do domów. Liturgię zakończyła litania do patronki parafii i błogosławieństwo zebranych Najświętszym Sakramentem.