W rekolekcjach przygotowujących do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego w miniony weekend wzięło udział 6 par narzeczonych. Rekolekcje poprowadził ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym wraz z Krystyną i Arkadiuszem Gorgolewskimi, małżeństwem z wieloletnim stażem.
Oliwia Szadkowska i Damian Gałczyński należą do parafii pw. św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim. Narzeczeni są już po kursie przedmałżeńskim w swojej rodzimej parafii, jednak postanowili przybyć do Lichenia, gdyż przed uroczystością chcieli przeżyć rekolekcje dla narzeczonych.
– „Do Lichenia przyjechaliśmy dlatego, że odpowiadał nam termin. Poza tym jest stosunkowo blisko – nie chcieliśmy jechać na takie rekolekcje na drugi koniec Polski. Wartość tych rekolekcji polega na tym, że trwają przez trzy dni, w trakcie których podejmowane są różne zagadnienia. Po każdym omówionym temacie mamy czas na przemyślenie danej kwestii, możemy przedyskutować dany temat indywidualnie. A gdy pojawią się nieścisłości czy pytania, można od razu porozmawiać z prowadzącymi” – powiedział Damian Gałczyński.
Z kolei dla Oliwii Szadkowskiej ważny jest także czas, jaki w trackie rekolekcji narzeczeni mogą poświęcić na modlitwę, uczestnictwo we Mszy św., wyciszenie się i odcięcie od świata codziennego. Cenna jest także wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami kursu.
Wśród uczestników spotkania znaleźli się też narzeczeni pochodzenia ukraińskiego: Alina Kowtuniak i Pavlo Hladysh. Mieszkają i pracują w Polsce od dwóch lat. Pochodzą z Ukrainy, jednak swoją przyszłość wiążą z Polską, a dokładnie z Głogowem na Dolnym Śląsku, gdzie zamierzają osiedlić się na stałe. O rekolekcjach dowiedzieli się ze strony internetowej sanktuarium i postanowili przyjechać do Lichenia. – „Szukając w internecie miejsca, gdzie takowe spotkania się odbywają, natrafiłam na stronę licheńskiego sanktuarium. Zgłosiłam nas i oto jesteśmy” – powiedziała Alina Kowtuniak.
Narzeczony Aliny, Pavlo Hladysh, pochodzi z małej wioski w województwie tarnopolskim, gdzie połowę społeczeństwa stanowią katolicy, a drugą połowę prawosławni. – „Jest wiele małżeństw mieszanych. I nie ma z tym żadnego problemu, gdyż wiara jest ta sama, tylko inny obrządek. W trakcie podejmowania decyzji o ślubie, para musi się określić czy związek małżeński zostanie zawarty Kościele katolickim czy w Cerkwii prawosławnej”. Narzeczeni zdecydowali, że wezmą ślub na Ukrainie, w rodzinnej parafii pana młodego, w obrządku katolickim.
W rekolekcjach łącznie uczestniczyło 6 par, m.in. z Poznania, Kowar, Częstochowy czy Wrocławia.
Kolejne rekolekcje przygotowujące do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zaplanowano w lutym 2022 roku. Szczegółowe informacje można uzyskać w Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym pod numerem telefonu 63 270 81 32 lub 725 573 753.