W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już po raz trzeci w tym roku odbyły się warsztaty pisania ikon. To już 11 zajęcia warsztatowe w ramach organizowanych w Licheniu spotkań z ikoną. Tematem obecnej edycji był mandylion.
Podczas 11. już spotkania z ikoną w Licheniu pisaliśmy przedstawienie mandylionu, czyli wizerunku Chrystusa odbitego na chuście, który jest uważany za pierwszą ikonę Nie Ludzką Ręką Uczynioną – wyjaśnia prowadzący, Adam Zapora, plastyk, historyk sztuki, muzealnik. Na wybór tematu miał także wpływ stopień trudności przedstawienia. – Jest tu wiele osób, które są po raz pierwszy. Ten typ jest idealny dla nich, by sprawdzić siebie i nauczyć się podstaw – dodaje artysta.
Nazwa wywodzi się od późnogreckiego „mandilion”. Oznacza ręcznik, chustę. Bywa nazywany „Ikoną Ikon”. Stanowi jeden z najważniejszych wizerunków w chrześcijańskiej tradycji Kościoła Wschodniego.
Z powstaniem tego rodzaju przedstawienia wiąże się legenda zanotowana przez Euzebiusza z Cezarei. Gdy król Abgar V, władca Edessy, zachorował na trąd, wysłał sługę do Jezusa z prośbą, by ten przybył i go uzdrowił. Chrystus jednak nie mógł przybyć. Król prosił, by w takim wypadku wysłannik namalował portret Mistrza. On powstał w niezwykły sposób. Posłaniec nie był w stanie namalować obrazu, więc Chrystus przyłożył chustę do swojej twarzy i na niej powstało pierwsze nie ręką ludzką uczynione przedstawienie Zbawiciela. Jego kontemplacja uzdrowiła króla.
Na cztery dni w Licheniu składają się: zajęcia teoretyczne, konferencje o warsztacie ikonopisania, dotyczące także tematu konkretnego spotkania, medytacje przed ikoną, uczestnictwo w mszach oraz zajęcia warsztatowe. Pani Maria przyjechała na warsztaty po raz pierwszy, razem ze swoją przyjaciółką, malarką. – Jak tylko się dowiedziałam o warsztatach chciałam przyjechać! Jestem początkująca w pisaniu ikon. To dopiero moja czwarta, a Jezusa jeszcze nie miałam. Tutaj każde zajęcia rozpoczynamy modlitwą. Później ta ręka pracuje, jakbyśmy od urodzenia byli stworzeni do pisania ikon – zapewnia uczestniczka.
Warsztaty przyciągają także osoby zaawansowane w sztuce pisania ikon. – Poznają trochę inne podejście, inną stylistykę ikony. W Licheniu jako jedynym ośrodku w Polsce uczymy pisania ikon koptyjskich – podkreśla pan Zapora, dodając, że na żadnych warsztatach temat nie powtórzył się. Nawet mimo iż mandylionem zajmowano się już po raz drugi – wybrano inny typ tego przedstawienia.
Przyjeżdżając na warsztaty dobrze zabrać ze sobą otwartość, pokorę, cierpliwość i umiejętność słuchania. Mając te rzeczy w trakcie pokazywania krok po kroku, z jakich pigmentów uzyskujemy jaki kolor, w jakich miejscach nakładamy, każdy jest w stanie wykonać tę ikonę zgodnie z regułami pisania ikon – dodaje prowadzący podkreślając wyjątkową, ciepłą i otwartą rodzinną atmosferę panującą na warsztatach.
W 2022 r. warsztaty planowane są cztery razy: 3-6 marca, 26-29 maja; 4-7 sierpnia oraz 17-20 listopada.
Informacje: Biuro Obsługi Pielgrzyma: (63) 270 81 42, lichen@lichen.pl.
Zobacz relację na kanale YouTube
Tekst: Biuro Prasowe Sanktuarium