Niesłyszący z Poznania, Krotoszyna, Kalisza, Warszawy a nawet Berlina przybyli do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Ksiądz Marcin Płóciennik, diecezjalny duszpasterz głuchoniemych z Poznania posługuje niesłyszącym od 4 lat. Podstaw języka migowego nauczył się na kursie w poznańskim Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Podczas sobotniej pielgrzymki odbyła się Msza Święta w języku migowym. „To jest miejsce radości i wesela, gdzie Maryja zaprasza wszystkich, by przychodzili” – mówił kapłan podczas liturgii w kaplicy Trójcy Świętej w bazylice dolnej. Po Eucharystii uczestnicy obejrzeli film niezwykły film o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim przygotowany przez Fundacja FONIS . W 20 minutowej etiudzie pt. „NON POSSUMUS” wystąpili niesłyszący aktorzy. Do podstawowej – miganej wersji filmu dołączono napisy, dzięki którym film dostępny jest dla ogółu odbiorców.
Ks. Płóciennik pielgrzymki niesłyszących organizuje co jakiś czas. Oprócz Lichenia odwiedzano Jasną Górę czy Gostyń. Jak podkreśla młody kapłan, licheńskie sanktuarium posiada dobre warunki, by organizować tego typu wydarzenia. W kaplicy Trójcy Świętej wierni zasiadają naokoło ołtarza, kapłan znajduje się na podwyższeniu, a budowa kaplicy pozwala, by wszyscy dokładnie widzieli to, co dzieje się przy ołtarzu. Bazylika jest miejscem dostępnym dla osób niepełnosprawnych dzięki podjazdom czy windom. Narodził się także pomysł nagrania filmu w języku migowym, by niesłyszący z całego kraju mogli lepiej poznać Licheń. – To miejsce mocno działa na niesłyszących, którzy żyją w świecie obrazów – dodaje ks. Płóciennik.
Kapłanów znających język migowy i posługujących się nim w duszpasterstwie jest niewielu. -Specjalistyka tej posługi jest czymś wyjątkowym. Na początku jest więcej kleryków uczących się języka migowego, jednak nie każdy ma nie tylko chęć, ale także predyspozycje, by wejść w to środowisko i zostać zaakceptowanym – wyjaśnia pan Robert Skwarek który od 18 lat uczy katechezy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego. Poznański ośrodek złożony jest z przedszkola specjalnego dla dzieci z wadami słuchu i mowy, szkoły podstawowej, branżowej, technikum, liceum ogólnokształcącego i szkoły policealnej dla młodzieży niesłyszącej i słabosłyszącej.
Tekst: Biuro Prasowe Sanktuarium