Południową Mszą św. sprawowaną przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej zakończyły się obrady 151. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Eucharystii przewodniczył o. Dariusz Wilk CSMA, przewodniczący KWPZM. Liturgię koncelebrował m.in. ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzania Księży Marianów, które przeżywa jubileusz 350-lecie istnienia.
W homilii ks. Dariusz Bartocha SDB, sekretarz generalny KWPZM, mówił o trudnościach, jakie na przestrzeni wieków przechodził Kościół. Wyliczając najazdy barbarzyńców, reformację, rewolucję francuską czy lata komunizmu podkreślił, że Kościół przetrwał pomimo przeciwności. Przywołał przykład Zgromadzenia Księży Marianów, które na początku XX wieku przechodziło poważny kryzys, kiedy to na świecie żył tylko jedne zakonnik, a mimo to zakon przetrwał.
– Nie będziemy mówili, że wszystko jest bardzo dobrze, ale też nie mówimy, że wszystko jest śmiercią. Każdy rozpoczyna od doświadczenia Pana Boga dziś. Patrzymy w historię i widzimy, że to, co jest Bożym dziełem, pozostaje.
Za Ojcem Świętym Benedyktem XVI powiedział, że „życie konsekrowane nigdy nie umrze, bo jest wyrazem woli samego Jezusa Chrystusa jako nieusuwalna część Kościoła”. Stwierdził, że to dodaje otuchy na przyszłość i jest zachętą do tego, aby działać jeszcze bardziej dla dobra Kościoła.
Stwierdził, że spadek liczby powołań nie jest znakiem zmierzchu czy końca. – Jest to pewne doświadczenie i ważne, by odczytywać je i znaleźć w tej słabości to, co będzie siłą. Życie ma początek w samym Bogu, który je wybrał: nieskalane, ubogie, posłuszne dla samego Siebie, dla Swojego Syna.
Salezjanin homilię zakończył słowami zaczerpniętymi od św. Pawła: „albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny”.
W trakcie sesji porannej uczestnicy wysłuchali trzech prelekcji: pierwsza dotyczyła ubiegłorocznego Kongresu Młodych Konsekrowanych, druga odnosiła się do istoty ochrony zabytków, a trzecia dotyczyła prezentacji publikacji przygotowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną zatytułowanej „Kościół w Polsce 2023. Raport”.