SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Uczniowie SP w Koninie na lekcji muzealnej

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Koninie przyjechali do Lichenia, aby w progach tutejszego Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego uczestniczyć w lekcji muzealnej związanej z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi.

– Przyjechaliśmy do Lichenia na lekcję muzealną, gdyż tutejsze muzeum oferuje bardzo ciekawe projekty. Eksponaty znajdujące się w muzeum zawsze mnie interesowały. A zważywszy na to, iż pochodzę z tutejszej parafii, zwiedziłam placówkę wielokrotnie. Staram się także, aby moi uczniowie zapoznali się z zabytkami, które są niezwykle cenne. Poza tym, poznawanie eksponatów w muzeum to coś zupełnie innego, aniżeli uczenie się o nich z książek – wyjaśniła pani Barbara Gąska, nauczycielka języka polskiego we wspomnianej szkole, kierownik wycieczki. 

Na początku uczniowie zwiedzili muzeum w towarzystwie pani Anity Rossy, historyka sztuki. Muzealniczka przybliżyła młodym ludziom historię powstania placówki. Opowiedziała także o życiu księdza Józefa Jarzębowskiego, fundatora kolekcji oraz o burzliwych losach eksponatów w trakcie II wojny światowej.

Głównym elementem spotkania była prezentacja dotycząca zwyczajów oraz tradycji związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Pani Anita Rossa opowiedziała także o tradycjach ludowych związanych z Wielkim Piątkiem, Wielką Sobotą i z Wielkanocą, pokazała jak ukazywano Ostatnią Wieczerzę, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie w sztuce oraz wyjaśniła, czym jest Pieta. Mowa była także o tym, w jaki sposób można rozpoznać Judasza wśród dwunastu apostołów.

Jak dodała pani Gąska, to trzecia lekcja muzealna, na którą zabrała swoich podopiecznych. Poprzednie odnosiły się do języka polskiego, czyli przedmiotu, którego naucza w szkole.

W lekcji uczestniczyło 21 uczniów klasy 4a. Wraz z panią Barbarą Gąską do Lichenia przyjechała pani Agnieszka Kowalska, matematyczka i jednocześnie wychowawczyni klasy.

Więcej informacji o działalności licheńskiego muzeum można uzyskać pod linkiem https://www.facebook.com/MuzeumLichen lub dzwoniąc pod numer telefonu 63 270 86 35.

Condividi il post