SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Przezwyciężyć ten ból w sercu – zakończyły się rekolekcje „Jak przeżyć żałobę”

W kolejnych rekolekcjach z cyklu "Jak przeżyć żałobę?", które tradycyjnie organizuje Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, wzięło udział kilkanaście osób z całego kraju. To właśnie w Licheniu, u stóp Matki Bożej, zapragnęły rozpocząć proces wychodzenia z bólu po stracie bliskiej osoby.

– „Przyjechałem z dużą obawą, ale i radością w sercu. Na początku tematy poruszane podczas spotkania były dla mnie trudne, skomplikowane. Ale zauważyłem, że otworzyła się w mojej głowie i moim sercu pewna przestrzeń; inne spojrzenie na temat żałoby. Te rekolekcje dają mi szansę i nadzieję na pogodzenie się ze śmiercią mojej żony i powrót do normalnego życia oraz funkcjonowania w świecie. Podczas pobytu w licheńskim sanktuarium czuję, że Matka Boża zajęła się mną i moim problemem. Czuję Jej bliskość i jestem spokojny, że z Jej pomocą uda mi się przezwyciężyć ten ból, który cały czas mam w sercu, choć minęły już 3 lata od śmierci mojej żony” – mówił pan Stanisław, uczestnik rekolekcji. Od śmierci żony Pan Stanisław spotykał się z wieloma psychologami, u których szukał pomocy, rady i wsparcia. Niestety, żaden nie był w stanie mu pomóc i dać ukojenia po stracie ukochanej małżonki. Jak sam przyznaje podczas rekolekcji w Licheniu poczuł, że rozpoczyna się w nim pewien proces, który pomoże mu w uporaniu się ze stratą.
 
 
Un gruppo di lavoro durante il ritiro

Towarzyszymy im, gdyż często osoby, które doświadczają straty osoby ukochanej, zostają same ze sobą i swoim problemem. Dla nich już sama obecność wśród ludzi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji sprawia, że czują się lepiej i mają świadomość, że nie są sami. Używanie sloganów takich jak: „czas leczy rany”, „dasz sobie radę” czy też „niedługo kogoś sobie znajdziesz” bardzo ich drażni. Na naszych rekolekcjach tego nie usłyszą. Spotykają się z otwartością, zrozumieniem. Wynika to z faktu, że rekolekcje prowadzi psycholog z doświadczeniem pracy w hospicjum. Dodatkowo obecność osoby duchownej sprawia, że rekolektanci mogą się otworzyć i pozbyć z serca wszystkich trosk i zmartwień, które zalegały głęboko w sercu – mówi ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Il ritiro "Come sopravvivere al lutto" si svolge a Centro di sostegno familiare a Licheń. Il programma del ritiro, oltre alle lezioni e ai laboratori, prevede le Sante Messe. e servizi, e conferenze dedicate al tema della morte. I partecipanti hanno a disposizione un sacerdote e uno psicologo. Puoi anche confessarti.
I gruppi di workshop sono composti da un massimo di una dozzina di persone. Ogni partecipante ha l'opportunità di condividere le proprie esperienze ed esperienze dolorose, oltre a raccontare la propria storia.
Partecipando al ritiro, ti aprirai a Dio e alle persone. Scoprirai che camminare in questa valle oscura richiede di affrontare la sofferenza, di dedicare tempo a te stesso e di fidarti delle altre persone. Capirai che facendo qualcosa che riduce il dolore, stai creando più spazio dentro di te per l'amore. Imparerai che vale la pena chiedere aiuto e usarlo quando viene offerto. Osate, con l'aiuto di Dio e delle persone, affrontare la fatica del lutto verso la speranza di una vita futura.
 
Le persone in lutto da almeno sei mesi sono invitate a partecipare al ritiro.

Se sei interessato ai ritiri organizzati dal Lichen Center for Assistance to Families and Addicted People, controlla l'offerta del centro qui oppure chiama il (63) 270 81 32.

Sfoglia l'offerta di ritiri al Santuario di Nostra Signora di Licheń calendario dei ritiri

Testo e foto: Ufficio Stampa Santuario

Condividi il post