SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Pogrzeb śp. sdk. Tadeusza Górskiego MIC.

11 stycznia 2024 roku odszedł do domu Ojca sdk. Tadeusz Górski MIC. Uroczystości pogrzebowe zmarłego marianina odbyły się w poniedziałek, 15 stycznia, w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu Starym.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzania Księży Marianów. Homilię w trakcie Eucharystii wygłosił ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Ksiądz kustosz wspominał zmarłego, z którym przez 6 lat posługiwał w domu zakonnym księży marianów na warszawskich Stegnach. Podkreślił, że był on człowiekiem stroniącym od innych, który cenił sobie ciszę i spokój. Jednocześnie zaznaczył, że był niezwykle oddany swojej pracy – niemal przez całe życie posługiwał mariańskiemu zgromadzeniu swoją pracą w Archiwum Prowincji Polskiej.

W słowie ks. Homoncik odniósł się także do dzieła życia zmarłego sdk. Górskiego, którym była publikacja przygotowana o bł. o. Jerzym Matulewiczu.

Jednak zdaniem homilety, znacznie ważniejsze jest dzieło jego życia – od poczęcia, aż do dnia śmierci.

Eucharystię w kościele parafialnym pw. św. Doroty o godz. 12.00 poprzedziła modlitwa różańcowa, którą prowadził br. Łukasz Latawiec MIC.

Po Mszy św. trumna z ciałem zmarłego śp. sdk. Tadeusza Górskiego MIC została odprowadzona na cmentarz parafialny, gdzie jego doczesne szczątki zostały złożone w mariańskiej kwaterze.

W ostatniej drodze marianinowi towarzyszyli współbracia z mariańskiego zgromadzenia oraz rodzina.

W dniu śmierci śp. sbk. Tadeusz Górski MIC miał 91 lat, z czego 72 przeżył w Zgromadzaniu Księży Marianów, a 63 jako subdiakon.

Curriculum vitae

Śp. Sdk. Tadeusz Górski MIC (1933-2024)

11 stycznia 2024 roku zmarł w Hospicjum św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym subdiakon Tadeusz Górski MIC, mając lat 91, z czego 72 w Zgromadzeniu Księży Marianów i 63 jako subdiakon. Z wykształcenia historyk (magisterium na Uniwersytecie Warszawskim w 1969 roku), przez praktycznie całe życie posługiwał Zgromadzeniu swoją pracą w Archiwum Prowincji Polskiej.

Sbdk. Tadeusz Górski syn Adama i Marii z d. Zielińska ur. 5 marca 1933 r. w Czarni Małej, par. Skrwilno, pow. Rypin, diecezja płocka. Miał pięciu starszych braci i trzy siostry. W 9 roku życia zmarł ojciec. Szkołę powszechną w Czarni Dużej ukończył w trybie przyspieszonym w latach 1945-48. Przed komisją państwową w inspektoracie zdał egzamin z zakresu szkoły powszechnej; p.o. kierownika szkoły zaświadczył 10.08.1948 r., że „w zupełności nadaje się do szkoły średniej”. We wrześniu 1948 r. został przyjęty do Mariańskiego Niższego Seminarium Duchownego (juwenatu) w Warszawie przy ul. Wileńskiej, w następnym roku kontynuował naukę w juwenacie na Bielanach.

Po dwóch latach nauki w roku 1950-51 odbył nowicjat w Skórcu i tam 15 sierpnia 1951 złożył pierwszą profesję. Naukę w zakresie szkoły średniej odbywał w r. 1951-52 na Wileńskiej, a w r. 1952-53 – na Bielanach i tam złożył egzamin dojrzałości („maturę wewnętrzną”) przed komisją egzaminacyjną powołaną przez ks. Prowincjała. W latach 1953-55 studiował filozofię: pierwszy rok na Bielanach, a drugi w Gietrzwałdzie. W roku 1955-56 został skierowany do pracy w Górze Kalwarii jako zakrystian. W latach 1956-60 studiował teologię w WSD we Włocławku. Śluby wieczyste złożył 15 sierpnia 1958 r. w Stoczku Klasztornym. Święcenia subdiakonatu przyjął 12 marca 1960 r. we Włocławku. Nie przyjął święceń diakonatu, choć o nie poprosił i został do nich promowany.

W latach 1960-64 pracował w kurii prowincjalnej na Bielanach; w roku 1962 uzyskał świadectwo matury państwowej; w roku 1963-64 został archiwistą Prowincji Polskiej. Na początku 1964 r. został upoważniony przez prymasa Polski do prowadzenia badań w archiwach w ramach procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Stanisława Papczyńskiego. Skierowany na studia historyczne na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL, rozpoczął je w 1964 r., a po ukończeniu pierwszego roku kontynuował je na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego z zamieszkaniem na Bielanach. Dyplom magistra historii uzyskał w 1969 r. na podstawie pracy  „Stosunek biskupa Jerzego Matulewicza do spraw językowych w diecezji wileńskiej 1918-1925”. W roku 1969 ponownie objął urząd archiwisty prowincjalnegooraz korespondenta Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski. Wyżej podjęte obowiązki w latach 1976-84 pełnił mieszkając w rezydencji na Mariankach, dokąd zostało przeniesione archiwum.

W r. 1983 przez 6 miesięcy przebywał w Prowincji św. Stanisława Kostki w USA i pomagał ks. Pełczyńskiemu w opracowaniu historii tamtej prowincji. W 1984 roku został przeniesiony do domu prowincjalnego na Stegnach, gdzie pozostał niemal do końca życia. W 1995 r. został powołany przez Przełożonego Generalnego na członka Mariańskiego Instytutu Historycz­nego. W 2006 r. został członkiem Instytutu Historii i Duchowości Mariańskiej. Ks. Subdiakon wielokrotnie wyjeżdżał za granicę do archiwów: watykańskiego, polskich, litewskich, szwajcarskich i rosyjskich celem gromadzenia materiałów dotyczących zwłaszcza bł. o. Jerze­go Matulewicza. Owocem tych poszukiwań były publikacje artykułów i opracowań książkowych, z których prawdziwe opus vitae stanowi „Błogosławiony Jerzy Matulewicz”, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2005 s. 552.

Praca w archiwum Prowincji  trwała formalnie do 2020 roku; nawet i potem, mimo podeszłego wieku i związanych z nim dolegliwości sdk. Tadeusz Górski starał się jeszcze pracować nad materiałami archiwalnymi dotyczącymi bł. Jerzego Matulewicza. W paździer­niku 2023 roku doznał złamania biodra, które pociągnęło za sobą dalsze pogorszenie zdrowia. W listopadzie przeniesiony został do Hospicjum św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu, gdzie zmarł na krótko przed południem, 11 stycznia 2024 roku.

Condividi il post