SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

„Niepodległej – Strażacy” – zjazd orkiestr i zespołów wokalnych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polski w Licheniu

Podczas ogólnopolskiego zjazdu w licheńskim sanktuarium Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polski zawierzył się Matce Bożej Licheńskiej i oddał hołd niepodległej Polsce. Wspólne koncertowanie orkiestr strażackich i zespołów wokalnych „Niepodległej – Strażacy” łączyło pokolenia i polskie kultury ludowe.

W niedzielę, 19 listopada ponad 300 chórzystów i instrumentalistów modliło się przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Strażacy z całej Polski z pocztami sztandarowymi uczestniczyli w południowej Mszy św. w licheńskiej bazylice. Pielgrzymowali również rodzinnie, od dzieci, przez młodzież i dorosłych, po seniorów. Uczestnicy zlotu zaangażowali się w liturgię słowa, procesję z darami oraz modlili się śpiewem. Pielgrzymów powitał ks. Sławomir Homoncik, kustosz licheńskiego sanktuarium, który przewodniczył południowej Mszy św.

W homilii nawiązał do odczytanej tego dnia „Przypowieści o talentach” i wyraził wdzięczność Panu Bogu, że strażacy ochotnicy dzielą się swoimi talentami, by służyć innym, dodawać nadziei, wspierać. Zwrócił uwagę, że nie wszyscy podejmują wysiłek rozpoznania swoich zalet. – Jakimi talentami obdarował nas Pan Bóg? Dzisiejsze Słowo Boże zaprasza do współpracy z łaskami Pana Boga, który daje talenty, by ludzie dzielili się nimi z innymi – mówił. 

Po Mszy św. ponad 300 wykonawców ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polski uczciło polską niepodległość w koncercie okolicznościowym „Niepodległej – Strażacy”, który poprowadziła Irena Bruj z OSP w Dobrzyniewie. Bez wcześniejszych prób muzycy połączyli siły i otworzyli koncert, wykonując Hymn Polski, „Gaude Mater Polonia” i „Rotę”. Leonarda Bogdan, organizatorka zlotu przypomniała, że hasło związku brzmi „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, a modlitwa przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej jest dla strażaków ochotników naturalna i wypływa z tradycji strażackiej.

W kolejnych częściach koncertu zespoły prezentowały polski barwny i zróżnicowany folklor. Historia niektórych wykonanych pieśni sięga czasów zaborów, a członkowie OSP podejmują wysiłek upamiętnienia tych lokalnych odcieni polskości, które budują ich tożsamość narodową. Zespół Folklorystyczny Pogranicze, który ma 42-letnią tradycję, przyjechał z Szypliszek, przy granicy z Litwą.  

– Przez te lata odtworzyliśmy i utrwaliliśmy pieśni religijne, patriotyczne, świeckie, które są charakterystyczne dla naszego terenu, naszych kilku wsi. Ludzie przechowali je w pamięci i w postaci śpiewników podczas zaborów i wojen, bo budowały polskość. Nasza wyjątkowa kultura pogranicza wytworzyła się na styku kultur polskiej i litewskiej. Bez patriotyzmu nie utrzymalibyśmy swojej kultury, tożsamości Polaków. Dbamy o granice kulturowe, np. Litwini, którzy stają się częścią polskich rodzin, muszą nauczyć się języka polskiego – opowiadał Józef Murawski, który założył zespół i pielgrzymował do licheńskiego sanktuarium wiele razy. Zespół Pogranicze śpiewał w licheńskiej bazylice po raz pierwszy i koncertowanie w największej świątyni w Polsce było dla niego wyjątkowym przeżyciem. 

– Matka Boża Licheńska, Bolesna Królowa Polski z orłem na piersi uczy nas patriotyzmu – dodał Józef Murawski.

Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polski Waldemar Pawlak przypomniał, że licheńskie sanktuarium jest wyjątkowym miejscem, w którym strażacy ochotnicy oddawali hołd niepodległej Polsce, ale także św. Janowi Pawłowi II w wielkich koncertach z tysiącami muzyków. – Koncertowanie w Licheniu to łączenie różnych regionów, kultur oraz doświadczeń podczas wspólnego muzykowania i modlitwy. Każde pokolenie – od dzieci po osoby starsze – ma w straży ochotniczej swoje zadanie i powołanie. Strażakom bliska jest idea wolontariatu, starają się pomnażać dobro, pomagać potrzebującym, a dziś cieszyliśmy się ekspresją muzykowania dla Niepodległej. Patriotyzm wyraża się w działaniu strażaków w różnych miejscach i okolicznościach. Te wspólnoty przetrwały różne zawirowania historii i aktywnie oraz rodzinnie działają do dziś. Nawet dzieci poprzez zabawę uczą się działań ratowniczych – podkreślił senator Waldemar Pawlak.

Ksiądz kustosz na zakończenie dziękował członkom OSP za dzielenie się swoimi talentami i wręczył im pamiątkowe dyplomy. – Ten koncert był modlitwą, jednoczeniem się w trosce o naszą Ojczyznę, myślę, że do tej troski dołącza się Matka Boża, której dobro naszej Ojczyzny leży głęboko na sercu – mówił.

Przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej wystąpiły zespoły wokalne: Zespół Folklorystyczny Pogranicze z Szypliszek, Zespół Śpiewaczy Podzamcze z Mełgwi, Zespół Złoty Kłos z Marszowa, Zespół Wokalny Walentynki z Konopisk, Zespół Regionalny Jaworze z Jaworza. Podczas koncertu zagrały też orkiestry: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Pcim, Orkiestra Dęta OSP Żarnowica.

Condividi il post