W ostatnią niedzielę tegorocznych wakacji w licheńskiej bazylice oprawiona została Msza św. połączona z indywidualnym błogosławieństwem dzieci przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Południowej Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Hybza MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.
Każdego roku tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego dzieci gromadzą się wraz z rodzicami, aby modlić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej i prosić o siły, wytrwałość i dary Ducha Świętego na nowy rok wypełniony zdobywaniem wiedzy i nowych umiejętności.
Ks. Hybza homilię rozpoczął od przypomnienia, że za miesiąc, 29 września, przypada 171. rocznica powstania licheńskiego sanktuarium. Zwrócił uwagę, że przesłanie Matki Bożej, które przekazała ludziom poprzez Mikołaja Sikatkę w lesie grąblińskim w połowie XIX wieku, dzisiaj, w wieku XXI, nadal jest aktualne.
W dalszej części marianin odniósł się do odczytanej Ewangelii wg św. Mateusza, w której Jezus pytał apostołów, za kogo uważają Go zarówno oni, jak i ludzie.
– Jezus zabiera swoich uczniów w tereny Cezarei Filipowej, czyli w tereny zamieszkałe przez pogan. Było to miejsce, gdzie szczególną cześć oddawano bożkowi pogańskiemu o nazwie Pan. Odpowiadał on za płodność i był czczony w 14 miejscach. Słowo ‘Pan’ oznacza „ten, który wyzwala lęk, obawy, strach”. W Polsce używamy słowa „panika”, które jest etymologicznie powiązane z tymże bóstwem. I właśnie tam Chrystus zadaje uczniom pytanie o to, za kogo uważają Go ludzie.
Uzyskuje odpowiedź, że ludzie uważają Go za wielkiego proroka, porównywalnego do Eliasza czy Jeremiasza. Z kolei Piotr odpowiada Jezusowi, że jest On dla nich Mesjaszem, Synem Boga Żywego.
Ojciec Augustyn Jankowski, jeden z polskich biblistów, nazwał św. Piotra „piaskowcem” – kruchą, nietrwałą skałą. Zdaniem homilety miejsce wyznania wiary przez św. Piotra jest wyjątkowe. Czczono tam pogańskiego bożka, ale także wyrażano kult śmierci składając w ofiarach niewinne i bezbronne dzieci.
– W tym miejscu, Chrystus zapowiada Swoje zwycięstwo, zwycięstwo życia i miłości nad śmiercią, grzechem i szatanem poprzez Swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie – dodał kapłan.
Po zakończeniu Mszy św. kapłani udzielili indywidualnego błogosławieństwa dzieciom obecnym w świątyni. Bezpośrednio po Mszy św., na placu przy dzwonnicy z trzema dzwonami, rozpoczęła się część związana z grami i zabawami przygotowanymi dla dzieci.