Kurs "Szczepan", to jeden z wielu kursów prowadzonych przez Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja. Jest on przeznaczony dla osób posługujących we wspólnotach modlitwą wstawienniczą lub chcących podjąć się tej posługi w najbliższym czasie. W licheńskim sanktuarium kurs ten przeprowadzili członkowie Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
Organizatorzy przyjechali ze swoim autorskim kursem do sanktuarium na zaproszenie Licheńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. W spotkaniach 33 osoby zadawały sobie pytanie: jak wstawiać się za innymi? – Św. Szczepan wstawiał się za św. Pawłem, poświęcił dla niego życie, a św. Paweł został apostołem apostołów. Zatem warto się wstawiać, bo nigdy nie wiemy ile św. Pawłów możemy zrodzić – zauważyła Alicja Marciniak, organizatorka. Podkreśliła, że istotą Kościoła jest wstawiennictwo, a na mocy sakramentu chrztu św. zawsze możemy się wstawiać za innymi. Może temu towarzyszyć nałożenie rąk, ale nie musi – taka posługa wymaga posłania przez wspólnotę, do której się przynależy. Warto być uważnym co do formy, ponieważ wiele osób cierpi z powodu złego dotyku, jednak ludzie również sami proszą o nałożenie rąk. – Znak dobrego dotyku jest ważny, Jezus uzdrawiał przez dotyk. Istotą nie jest też osoba, która się wstawia, to Bóg dokonuje dobrych rzeczy, jesteśmy dla siebie obrazem Jezusa – mówiła Alicja Marciniak.
Uczestnicy warsztatów nie tylko uczyli się modlitwy wstawienniczej, ale także rozważali i głosili Słowo Boże.
– Ten kurs ma także zaktywizować ludzi wierzących i przypomnieć: jesteś posłany na mocy chrztu św. Zawsze jest ktoś, za kim możesz się wstawiać – dodaje pani Alicja.
– Celem kursu jest dostrzeżenie nieba otwartego nad sobą i nad tym, dla którego się modlimy. Jak Szczepan modlił się za swoich oprawców, to zobaczył niebo otwarte. Ja mam się ukierunkować na Boga – tłumaczy ks. Paweł Lemańczyk z Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
Kluczowe jest skoncentrowanie się na Jezusie, a nie na sobie czy problemie.
Ja jako wstawiennik muszę być człowiekiem modlitwy, potrzeba relacji z Jezusem. Ważne jest zakochanie w Słowie Bożym, przyzywanie Ducha Świętego, świadomość, że to nie ja się modlę, ale Duch Święty prowadzi tę modlitwę. Warto wspomnieć też o posłudze miłosierdzia, bez tego uczucia we mnie względem moich bliźnich modlitwa będzie jałowa. Każdy z nas usłyszy też, że Jezus, kiedy szedł do drugiego człowieka widział go w jego biedzie, co wypływa z Ewangelii. On zawsze patrzył z miłością, i my staramy się patrzeć całościowo na człowieka, nie na jego problem, ale też całą historię jego życia, bo Bóg zna jego historię
ks. Paweł Lemańczyk, Gdańska Szkoła Nowej Ewangelizacji
Szkoła Nowej Ewangelizacji działa także w licheńskim sanktuarium. Osoby skupione wokół szkoły posługują przy parafii św. Doroty w Licheniu Starym. Dyrektorem szkoły jest proboszcz tejże parafii ks. Rafał Krauze MIC.
Już teraz SNE w Licheniu Starym zaprasza na kurs Nowe Życie (23-25 września), warsztaty Posługi Charyzmatycznej (30 września – 2 października) oraz kurs Jan (10-13 listopada).
Zobacz także kalendarz szkół SESA w Polsce e kalendarz rekolekcji w Licheniu Starym