SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Dzień wdzięczności fundatorom i budowniczym bazyliki licheńskiej

W intencji fundatorów i budowniczych bazyliki licheńskiej modliliśmy się dziś w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Dziękując za ich wsparcie, obecność i miłość do Matki Bożej Licheńskiej, prosimy, aby Bóg wynagrodził ich poświęcenie obfitymi łaskami.

Głównej Mszy Świętej w niedzielę, 16 czerwca przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium. W Eucharystii uczestniczyły grupy pielgrzymów, które wraz z kapłanami przybyły z Kazachstanu oraz Słowacji. Czerwiec 2024 roku to czas ważnych rocznic dla Lichenia. Kilka dni wcześniej, 12 czerwca przeżywano 20. rocznicę dedykacji świątyni. Tydzień wcześniej świętowano 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w sanktuarium, która miała miejsce w dniach 6-8 czerwca 1999 roku. 25 lat temu Ojciec Święty pobłogosławił wówczas budującą się świątynię.

Podczas Eucharystii przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się w intencji osób, które przyczyniły się do powstania bazyliki zarówno w wymiarze materialnym jak i duchowym. – Od wielu lat wspierali to dzieło swoimi modlitwami i ofiarowanymi cierpieniami, a także ofiarami materialnymi. Dzięki nim powstała ta świątynia, w której dziś możemy oddawać cześć Bogu i Matce Najświętszej – mówił ks. Homoncik.

Odczytano List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia. Autorzy listu przypomnieli, „że jesteśmy zobowiązani do szacunku wobec człowieka, zwłaszcza wobec najsłabszych i bezbronnych”. Ksiądz kustosz w homilii przypomniał, że chrześcijan obowiązuje przykazanie „Nie zabijaj”, a obowiązujące prawo ludzkie nie może być furtką, by to przykazanie łamać.

Na zakończenie Mszy Świętej dk. Celestin Ntezimana MIC pochodzący z rwandy, poprosił pielgrzymów o wsparcie dla mariańskich misji w Afryce.

– Jestem tutaj, by dzielić się z wami owocem radości misji mariańskiej w Afryce: w Rwandzie i Kamerunie, gdzie księża marianie są obecni od 25 lat. Pomagają potrzebującym, pracują w parafii oraz posługują w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Prosił o wsparcie, by Ewangelia mogła dotrzeć do wielu osób – mówił.

Zaprosił do obejrzenia filmu dokumentalnego „Nieposkromione lwy. 25 lat misji księży marianów w Kamerunie”. Dokument wyreżyserowany przez Pawła Jeża przedstawia niezwykłą historię odwagi i poświęcenia mariańskich misjonarzy..
Zakonnicy w 1999 roku odpowiedzieli na zaproszenie bp. Jana Ozgi i rozpoczęli swoją misję w Kamerunie. Od tego czasu, przez 25 lat, nie tylko głoszą Ewangelię, ale także niosą pomoc humanitarną, zmieniając życie mieszkańców afrykańskiej ziemi. Film jest także bogatym świadectwem codziennego życia w Kamerunie.

Obecnie Zgromadzenie Księży Marianów na terenie Kamerunu posługuje w 3 placówkach: Ngoya, Minkama i Atoku, gdzie znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Pracuje tu 8 księży i brat zakonny. W formacji jest natomiast 6 postulantów, 4 nowicjuszy i 16 kleryków.

Condividi il post