Koncert organowy Andrzeja Chorosińskiego rozpoczął tegoroczny, IV Licheński Festiwal Muzyki Organowej „Basilica Sonans”.
Prof. Chorosiński o licheńskich organach i festiwalu tutaj
Andrzej Chorosiński ukończył z wyróżnieniem studia w Warszawskiej Akademii Muzycznej w 1972 roku. W tym samym roku otrzymał I nagrodę na międzynarodowym konkursie improwizacji organowej w Kolonii.
Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, aula im. Pawła VI w Watykanie oraz katedra św. Patryka w Nowym Jorku i Town Hall w Adelajdzie.
Profesor klasy organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1993-1999 rektor tejże uczelni. W latach 1993-2000 członek Prezydium AECAM – Konferencji Rektorów 135 Europejskich Uczelni Muzycznych. W latach 1997-2002 dyrektor artystyczny Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych; w roku 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa na Keymung University w Południowej Korei.
Konsultant i autor licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, a także za granicą, m.in. w Niemczech, Kanadzie i Japonii.
Wraz z organistą Watykanu uczestniczył w oprawie muzycznej i liturgicznej uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie.
Rok 2019 był rokiem jubileuszu 50-lecia działalności koncertowej. Od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunesse Musical i występu w Genewie w 1979 roku, wykonał ponad 1500 rectali.
Czytaj także: Organy licheńskie