W licheńskim sanktuarium odbyły się kolejne 28. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe "Ożywieni Słowem". Podczas spotkań oraz nocnych mityngów osoby walczące z różnymi nałogami miały szanse doświadczyć siły płynącej z trwania we wspólnocie oraz wysłuchać świadectw tych, którzy dzisiaj stoją już na własnych nogach.
Dziękuję Ci Matko, że pomogłaś mi trzeźwieć i żyć. Przedtem to była męka, katorga. Nie wierzyłem, że mogę nie pić
28. Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu rozpoczęły się 23 lipca br. konferencją o godz. 15.00 z udziałem ks. Marka Dziewieckiego i społecznością „Ocalonych”. Spotkanie w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma „Betlejem”, przebiegające pod tytułem „Jak kochać osobę uzależnioną?”, prowadził Rafał Porzeziński. W konferencji brał także udział Dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, ks. Zbigniew Borkowski MIC.
Dzięki Panu Bogu, że mogę być trzeźwy...
Drugi dzień Spotkań rozpoczął się Drogą Krzyżową o godz. 9.30. Podczas nabożeństwa osoby ze środowisk trzeźwościowych dzieliły się swoimi świadectwami i refleksjami: „Dziękuję Ci Matko, że pomogłaś mi trzeźwieć i żyć. Przedtem to była męka, katorga. Nie wierzyłem, że mogę nie pić.” „Przyjechałem dziękować za coś, czego 40 lat nie potrafiłem. Dzięki Panu Bogu mogę być trzeźwy. Warto być trzeźwym. To całkiem inne życie, może nie zawsze usłane różami, ale jest dobre. Chciałbym umrzeć trzeźwo”. Nabożeństwu przewodniczył ks. Stanisław Kowalski.
Witajcie w domu ...
„Gdy was widzę, raduje się serce, że jest nadzieja, że jest życie, że jest siła, moc! Jeden dla drugiego jest wsparciem. Witajcie w domu!” – mówił ks. Zbigniew Borkowski MIC, Dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, oficjalnie otwierając tegoroczne Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu.
„To spotkanie jest szczególnym znakiem spełnionej tęsknoty za wolnością. Wasza obecność jest znakiem dla całej Polski. Potrzeba mocnego znaku, by wzbudzić nadzieję, że możliwa jest wolność, lepsze inne życie, bycie człowiekiem szczęśliwym.” – mówił ks. Janusz Kumala MIC, Kustosz licheńskiego sanktuarium.
Tradycją Licheńskich Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych jest przyznawanie nagrody „Pelikana” za wkład w trzeźwienie innych. Według średniowiecznych wierzeń, samica pelikana miała w czasach głodu rozrywać dziobem własną pierś i krwią karmić pisklęta, stąd pelikany uważane były za symbol poświęcenia i oddania życia innym.
Tegorocznym laureatem nagrody „Pelikana” został ks. Marek Dziewiecki – kapłan diecezji radomskiej. Statuetkę wręczył ks. Janusz Kumala MIC, Kustosz Sanktuarium w Licheniu.
Ksiądz Marek Dziewiecki jest doktorem psychologii, odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest także autorem kilkunastu książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień oraz nagrań, audycji, artykułów przekazujących prawdę o miłującym Bogu.
„Napisał swoją interpretację tej ścieżki 12 Kroków, którą wszyscy ukochaliśmy. Tak głęboką, że nawet ci, którzy doskonale je znają, są zachwyceni, ile jeszcze wątków znaleźli w jego historii pt. Droga zwycięzców” – powiedział Rafał Porzeziński, podkreślając wkład księdza Dziewieckiego w tworzenie środowiska Ocaleni TVP oraz Wspólnoty Św. Jakuba 12 Kroków dla Chrześcijan.
Nagrodzony kapłan jest także założycielem i dyrektorem telefonu zaufania „Linia Braterskich Serc” w Radomiu, który pomaga tysiącom osób rocznie już ponad 20 lat.
Za tych, którzy odeszli na wieczny mityng ...
Na godzinę 14.00 zaplanowano Mszę św. Podczas mszy odprawianej w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, modlono się w intencji zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy „odeszli na wieczny mityng”. Liturgii przewodniczył ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy. „Oni patrzą z perspektywy wieczności, a my przyjechaliśmy zaczerpnąć nowych sił” – mówił w homilii marianin. „Nie chciejmy zmarnować swojego życia, pozwólmy się ożywiać Słowem Bożym! Wszystko, dopóki żyjemy, jest w naszych rękach, możemy być pszenicą, nie chwastem. Jesteśmy bezcenni w oczach Pana Boga, każdy jest przez Niego umiłowany!”
Zawsze jest nadzieja na zmianę ...
Wieczornej Eucharystii o godz. 19.00 przewodniczył Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
Zgromadzonych pielgrzymów przywitał ks. Janusz Kumala MIC, mówiąc, że „Polska potrzebuje Lichenia, chociaż na ten jeden dzień w roku. Wyrazem tego przekonania jest dzisiejsza obecność tak wielu osób uzależnionych, ich rodzin i przyjaciół w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym, za którym wierni tęsknią i do którego chętne wracają”.
W homilii bp Tadeusz Bronakowski zachęcał do trwania przy Bogu. Idealnie w takie postanowienie, zdaniem biskupa, wpisuje się tegoroczne hasło Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych „Ożywieni Słowem” – „Posłuszeństwo Słowu Boga przynosi życie. Odrzucenie Jego Słowa jest drogą wiodącą do śmierci” – mówił hierarcha.
Mówiąc o programie 12 kroków podkreślił, że ma on swoje korzenie w Ewangelii, a sama liczba symbolizuje doskonałość i ukazuje cel ludzkiego istnienia.
Biskup Bronakowski wyraził także ogromną radość z faktu, że księża marianie posługujący w licheńskim sanktuarium podejmują się trudu organizacji tak dużego przedsięwzięcia, jakim są Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe.
Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przywołał też postać kard. Stefana Wyszyńskiego, którego opóźnioną beatyfikację będziemy obchodzić w tym roku mówiąc, iż był on wielkim orędownikiem trzeźwości.
W trakcie wieczornej Mszy św. 28 par świętowało rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa i odnowiło swoje przyrzeczenia małżeńskie.
Przed zakończeniem Eucharystii podane zostało hasło przyszłorocznych Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych – „CHCIANI I KOCHANI”. Po Mszy św. zostały wznowione poszczególne mityngi rozmieszczone w różnych punktach licheńskiego sanktuarium, które potrwały do późnych godzin nocnych. Przez cały czas trwania Spotkań osoby uzależnione mogły nabyć fachową literaturę na stoiskach zlokalizowanych na placu za bazyliką, przy wejściu do muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego.
28. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe zakończyła poranna, niedzielna Msza św. o godz. 7.30, po niej miało jeszcze miejsce spotkanie z ks. Markiem Dziewieckim – wykład pt. „Nie ma końca, czyli o tym, że zawsze jest nadzieja na zmianę”.
Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium