II Ogólnopolski Dzień modlitw w intencji osób żyjących w związkach niesakramentalnych odbył się w niedzielę, 2 sierpnia w licheńskiej bazylice
Centralnym wydarzeniem była południowa Msza Święta odprawiona przez ks. Kumalę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. „Matka Boża ogarnia nas swoim spojrzeniem pełnym miłości i miłosierdzia. Jako Patronka Szczęścia Rodzinnego wpatruje się w nasze rodziny, małżeństwa i w każdego z nas. Jest zatroskaną Matką, która pragnie naszego dobra; Tą, która swoją macierzyńską miłością zachęca i przekonuje, by otworzyć się na działanie Jej Syna, Jezusa Chrystusa” – mówił marianin – „Ona towarzyszy nam i przekonuje, że warto zaufać Bogu i się mu powierzyć. Ukazuje nam Oblicze kochającego i miłosiernego Boga, który pochyla się nad każdym z nas, bo wszyscy jesteśmy Jego umiłowanymi dziećmi”.
Osoby te pozostają we wspólnocie Kościoła i nie powinny czuć się odłączone czy odrzucone... Chcemy powiedzieć w licheńskiej świątyni do tych, którzy znaleźli się w takiej sytuacji [w związku niesakramentalnym, przy. red.]: Pan Bóg was kocha, nie zostawia. On się od was nie odwrócił, nadal aktualne jest Jego zaproszenie do Nieba, nie jesteście wykluczeni czy wypchnięci z Kościoła!
Ks. Janusz Kumala MIC, 2 sierpnia 2020
Około 3 tysięcy zebranych osób modliło się za osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, aby mimo trudności starały się budować swoje życie na wzajemnym zrozumieniu oraz na fundamencie wiary, nadziei i miłości w oparciu o Słowo Boże i modlitwę. Kustosz Licheńskiego Sanktuarium zachęcał, by wspierać modlitwą przyjaciół i krewnych żyjących w związkach niesakramentalnych. W homilii kapłan zwrócił uwagę na fakt, iż obecnie co trzecie małżeństwo w Polsce, rozwodzi się, co z kolei pokazuje, jak wiele par przeżywa poważne kryzysy.
Zakonnik mówił o głodzie eucharystycznym osób pozostających w związkach niesakramentalnych, którego nie mogą zaspokoić. W kontraście do nich pozostają osoby, które nie mają przeszkód, by przyjąć Komunię, a nie chcą z tej możliwości korzystać.
Nawiązując do słów odczytywanej w niedzielę Ewangelii, pytał, czy dostrzegamy cuda, w których uczestniczymy? „Żeby widzieć cud, trzeba wierzyć” – mówił kustosz sanktuarium – „Jeśli nie będziemy karmić się tym Chlebem, będziemy dalej głodni, upadniemy, nie zrealizujemy naszych zadań – dlatego otwierajmy nasze serca, by Go przyjąć.” Kapłan zachęcał także, by osoby, które nie mogą przystępować do Komunii Świętej, pielęgnowały w sobie głód eucharystyczny.
W Eucharystii uczestniczyło także kilkaset osób, łącząc się poprzez transmisję. Jeden z internautów na profilu Facebook’owym Sanktuarium tak skomentował dzisiejszą modlitwę: „Sanktuarium w Licheniu jako jedno z nielicznych nie zapomina i modli się za ludzi którzy przeżywają niemożność wzięcia ślubu kościelnego. W niektórych wypadkach mają Pana Boga głęboko w sercu i warto też za nich się pomodlić, bo Matka Boska Licheńska ma wszystkich pod opieką.”
Bezpośrednio po Mszy Świętej odbył się wyjątkowy koncert, podczas którego największym organom w kraju towarzyszyła trąbka. Wykonawcami byli Maciej Gwóźdź (trąbka) i Łukasz Rogowicz (organy). Natomiast o godzinie 14.30 przy kontuarze licheńskich organów zasiadł Johannes Skudlik z Monachium, który zagrał kolejny z koncertów II Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej.
W najbliższy weekend księża marianie zapraszają na Licheński Dzień Kobiet (sobota, 8 sierpnia), którego tematem przewodnim są słowa: „Spotkałam Jezusa”. Główna Msza św. zostanie odprawiona o godz. 12.00, a o godz.: 9.00, 11.00 i 17.00 będzie można wysłuchać tematycznych katechez biblijnych.
Z kolei w najbliższą niedzielę (9 sierpnia) odbędzie się spotkanie rodzin z Jezusem w domu Matki. Główną Mszę Świętą z eucharystycznym błogosławieństwem rodzin zaplanowano na godz. 12.00.
Licheń Stary, 2 sierpnia 2020 r.
Tekst: Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium