SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Przezwyciężyć ten ból w sercu – zakończyły się rekolekcje „Jak przeżyć żałobę”

W kolejnych rekolekcjach z cyklu "Jak przeżyć żałobę?", które tradycyjnie organizuje Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, wzięło udział kilkanaście osób z całego kraju. To właśnie w Licheniu, u stóp Matki Bożej, zapragnęły rozpocząć proces wychodzenia z bólu po stracie bliskiej osoby.

– „Przyjechałem z dużą obawą, ale i radością w sercu. Na początku tematy poruszane podczas spotkania były dla mnie trudne, skomplikowane. Ale zauważyłem, że otworzyła się w mojej głowie i moim sercu pewna przestrzeń; inne spojrzenie na temat żałoby. Te rekolekcje dają mi szansę i nadzieję na pogodzenie się ze śmiercią mojej żony i powrót do normalnego życia oraz funkcjonowania w świecie. Podczas pobytu w licheńskim sanktuarium czuję, że Matka Boża zajęła się mną i moim problemem. Czuję Jej bliskość i jestem spokojny, że z Jej pomocą uda mi się przezwyciężyć ten ból, który cały czas mam w sercu, choć minęły już 3 lata od śmierci mojej żony” – mówił pan Stanisław, uczestnik rekolekcji. Od śmierci żony Pan Stanisław spotykał się z wieloma psychologami, u których szukał pomocy, rady i wsparcia. Niestety, żaden nie był w stanie mu pomóc i dać ukojenia po stracie ukochanej małżonki. Jak sam przyznaje podczas rekolekcji w Licheniu poczuł, że rozpoczyna się w nim pewien proces, który pomoże mu w uporaniu się ze stratą.
 
 
Un groupe d'ateliers pendant la retraite

Towarzyszymy im, gdyż często osoby, które doświadczają straty osoby ukochanej, zostają same ze sobą i swoim problemem. Dla nich już sama obecność wśród ludzi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji sprawia, że czują się lepiej i mają świadomość, że nie są sami. Używanie sloganów takich jak: „czas leczy rany”, „dasz sobie radę” czy też „niedługo kogoś sobie znajdziesz” bardzo ich drażni. Na naszych rekolekcjach tego nie usłyszą. Spotykają się z otwartością, zrozumieniem. Wynika to z faktu, że rekolekcje prowadzi psycholog z doświadczeniem pracy w hospicjum. Dodatkowo obecność osoby duchownej sprawia, że rekolektanci mogą się otworzyć i pozbyć z serca wszystkich trosk i zmartwień, które zalegały głęboko w sercu – mówi ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

La retraite "Comment survivre au deuil" se déroule à Centre de soutien familial à Licheń. Le programme de la retraite, en plus des conférences et des ateliers, comprend des messes. et services, et conférences consacrées au thème de la mort. Les participants ont à leur disposition un prêtre et un psychologue. Vous pouvez aussi vous confesser.
Les groupes d'ateliers sont composés d'une dizaine de personnes maximum. Chaque participant a la possibilité de partager ses expériences et expériences douloureuses, ainsi que de raconter son histoire.
En participant à la retraite, vous vous ouvrirez à Dieu et aux hommes. Vous constaterez que marcher dans cette vallée sombre vous oblige à faire face à la souffrance, à vous consacrer du temps et à faire confiance aux autres. Vous comprendrez qu'en faisant quelque chose qui réduit la douleur, vous créez plus d'espace en vous pour l'amour. Vous apprendrez qu'il vaut la peine de demander de l'aide et de l'utiliser lorsqu'elle vous est proposée. Vous osez, avec l'aide de Dieu et des hommes, passer par le labeur du deuil vers l'espoir d'une vie future.
 
Les personnes endeuillées depuis au moins six mois sont invitées à participer à la retraite.

Si vous êtes intéressé par les retraites organisées par le Centre Lichen d'Assistance aux Familles et aux Personnes Dépendantes, consultez l'offre du centre ici ou appelez le (63) 270 81 32.

Parcourez l'offre de retraites au Sanctuaire de Notre-Dame de Licheń calendrier des retraites

Texte et photos : Service de presse du Sanctuaire

Partager la publication