SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Konferencja z okazji Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów

Z okazji Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów 4 października w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się konferencja poświęcona opiece nad chorym u kresu jego życia. Organizatorem wydarzenia było licheńskie Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego przy współpracy z działem promocji sanktuarium. Z uczestnikami konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem z dziedziny medycyny i duchowości podzielili się specjalizujący się w opiece paliatywnej i hospicyjnej prelegenci: dr Iwona Sitarska z Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej, dr Agnieszka Gładziszewska z Hospicjum im. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu, dr Jolanta Stokłosa z Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie, a także ks. Adam Trzaska, ks. prof. dr hab. Henryk Sławiński, ks. dr Bogdan Kulik MSF. Głos zabrał również kustosz sanktuarium ks. Sławomir Homoncik MIC oraz Katarzyna Muzykiewicz, dyrektor licheńskiego hospicjum. Zmierzono się z mitami na temat pracy lekarzy w hospicjach, mówiono o tworzonych kiedyś przez bł. Hannę Chrzanowską parafialnych zespołach wspierających, do których społeczeństwo mogłoby dzisiaj powracać. Rozmawiano o szczegółach opieki paliatywnej, a także roli duchownych w trudnych chwilach u schyłku życia pacjentów.

W konferencji udział wzięło blisko100 osób. Gośćmi szczególnymi była grupa reprezentująca istniejące już od ponad 40 lat Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, od wielu lat zaprzyjaźnione z licheńską placówką hospicyjną.

„Konferencja została zorganizowana z kilku powodów – po pierwsze, aby jednoczyć środowisko hospicyjne, podzielić się doświadczeniami, problemami i wyzwaniami w realizacji opieki, ale w szczególności, aby przekazać lokalnej społeczności, na czym polega ta opieka, na co mogą liczyć w stosunku do swoich chorych, a może niektórych zachęcić do organizowania tej opieki, czy przyłączenia się do wolontariatu hospicyjnego” – słowem podsumowania podzieliła się Katarzyna Muzykiewicz, dyrektor hospicjum w Licheniu.

Wydarzenie podzielono na trzy bloki tematyczne. Dwa dotykały obszaru medycyny i duchowości. Trzeci zaś ukazywał rolę licheńskiego sanktuarium w przestrzeni podejmowanych dzieł miłosierdzia: „Sanktuarium licheńskie prowadząc Ośrodek Wsparcia Płodności „NaProTechnologia” oraz hospicjum otacza opieką życie od początku, czyli od poczęcia aż do końca, czyli naturalnej śmierci. Oferujemy pomoc małżeństwom starającym się o poczęcie dziecka, rodzicom, którzy dzieci utracili, a także oferujemy pomoc umierającym w hospicjum stacjonarnym” – mówiła Katarzyna Muzykiewicz podczas swojej prezentacji.

O godzinie 12:00 uczestnicy konferencji mogli wziąć udział we Mszy Świętej sprawowanej w licheńskiej bazylice. W homilii kustosz sanktuarium ks. Sławomir Homoncik MIC wskazał na dialog jako kluczowy element relacji pomiędzy ludźmi, ale też między ludźmi a Bogiem. Powołując się na przykład Hioba, który mimo wielkiego dramatu, jaki go dotknął, pozostał w dialogu ze Stwórcą, ks. kustosz stwierdził: „Wszyscy doświadczamy dzisiaj, jak istotny jest twórczy, otwarty, pełen miłości dialog, także w wymiarze posługi hospicyjnej. Jak ważne jest bycie, rozmowa, towarzyszenie. Aby ten dialog z drugim człowiekiem był przepojony miłością, potrzeba odniesienia do źródła miłości, którym jest Bóg. Wiele sytuacji życiowych, niekiedy bardzo trudnych, można byłoby rozwiązać, gdyby dialog był dobrze przeprowadzony. Wiele sytuacji beznadziejnych można by inaczej przeżywać, także rzeczywistość choroby, cierpienia, odchodzenia, gdyby był obecny międzyosobowy dialog”.

Całość eventu zakończył koncert zespołu ARETE z Poznania. Łagodne, a zarazem nastrojowe dźwięki gitary, pianina i skrzypiec, przy tekstach skupiających się na bliskości i miłości, zaprezentowała sześcioosobowa grupa utalentowanych artystów. Czas ten pozwolił uczestnikom wyciszyć umysły i serca po bardzo intensywnym dniu, pełnym nieraz trudnych, ale jakże ważnych tematów dotyczących pracy w hospicjach.

„Cieszymy się, że mogliśmy gościć w sanktuarium tak wyjątkowe osoby, w których sercach płonie ogień miłości – tej prawdziwej, bo ofiarnej. Tylko ten, kto stanął przy hospicyjnym łóżku wie, jak szlachetną i pełną trudów pracę podejmują posługujący w hospicjach lekarze, opiekunowie medyczni, pielęgniarki i wolontariusze. Dla nas licheńskie hospicjum, które już od 15 lat istnieje w przestrzeni sanktuarium, jest drugim po skrywającej cudowny obraz Matki Bożej bazylice wyjątkowym miejscem, bo tam ziemia styka się z niebem. Pragniemy, aby tegoroczna konferencja stała się zaczynem pięknej idei budowania wspólnoty serc tych, którzy przyjęli z rąk Pana powołanie do służby cierpiącym, chorym, umierającym. I już teraz pragniemy zaprosić na kolejne spotkanie w 2025 r.” – w imieniu Księży Marianów, opiekunów licheńskiego sanktuarium, na przyszłoroczną konferencję zaprosiła Maria Nowakowska, koordynator ds. promocji sanktuarium.

Partager la publication