SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego

Około 4 tysięcy osób zjednoczonych wokół Maryi trwało na modlitwie w bazylice licheńskiej oczekując na uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyło się ogólnopolskie czuwanie zorganizowane przez społeczność Teobańkologii i Oddanych Maryi.

– Cieszymy się, że tworzymy tu wspólnotę serc przy Matce Bożej. Maryja prowadzi zawsze do Jezusa i jest Oblubienicą Ducha Świętego – przywitał zebranych w sobotni wieczór, 18 maja, ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.

Ks. Teodor Sawielewicz, założyciel społeczności Teobańkologia, zauważył, że w tym roku mija 45 lat od wypowiedzenia pamiętnych słów przez Ojca Świętego Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. – Podejmując słowa naszego wielkiego rodaka, gromadzimy się na modlitwie – mówił. – Chcemy nie tylko modlić się online, ale też dać możliwość, by zgromadzić się w konkretnym kościele. Gdyby usunięto spowiedź z kościoła, wielu by się przeraziło i stwierdziło, że czegoś im w wierze brakuje. Gdyby jednak usunięto Ducha Świętego, wielu by nawet nie zauważyło, że cokolwiek się zmieniło. W swojej duchowości nie akcentują w ogóle obecności Ducha Świętego. My chcemy Jego obecność i rolę w naszym życiu duchowym podkreślić.

– Chcemy zgromadzić się razem z Maryją, wokół Niej i oczekiwać na Ducha Świętego. Chcemy patrzeć na Maryję, na jej usposobienie serca do przyjęcia Ducha Świętego i w Niej odkrywać, jakie my powinniśmy mieć usposobienie serca, by Duch Boży na nas zstąpił – mówił ks. Sawielewicz.

Czuwanie rozpoczęło się wspólną modlitwą różańcową oraz Apelem Maryjnym połączonym z procesją ze światłami. Po nabożeństwie wysłuchano konferencji „Owoce relacji z Matką Bożą” Adriana Pakuły, autora rekolekcji Oddanie33, przygotowujących do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi. Mężczyzna podzielił się osobistym świadectwem, które podkreślało moc zawierzenia Matce Bożej. Opowiedział o początkach swojego życia naznaczonych chorobą. – Myślę, że moja historia dobrze obrazuje to, że jeśli przyjdziesz do Maryi ze wszystkim, co masz w życiu, również z najtrudniejszymi doświadczeniami, i wszystko Jej oddasz, to zobaczysz, co to jest geniusz Matki. Maryja może być Matką tylko w tym, co jej świadomie oddaliśmy. Maryja może zwyciężyć tylko tam, gdzie ludzie się Jej oddają – mówił zachęcając do zawierzenia Maryi. Następnie, kilka godzin, pielgrzymi adorowali Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Głównym momentem czuwania była uroczysta Msza Święta odprawiona przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej pod przewodnictwem ks. abpa Adriana Galbasa, przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich i metropolity katowickiego. – Cieszę się, że jesteście w tej bazylice, która teraz jest jak jeden wielki wieczernik, w którym czuwamy razem z Maryją, prosząc o nowe wylanie Ducha Świętego na nasze życie i na wszystkie sytuacje. Dzisiaj Kościół jest jednym wielkim wieczernikiem. To jest święta noc czuwania – mówił rozpoczynając nocną Mszę Świętą abp Galbas.

Katowicki metropolita w homilii wyjaśnił, że Duch Święty przychodzi z darami: pokory, zaufania słowu Bożemu, nadziei, proroctwa oraz męstwa w słabości. Jak zauważył ksiądz arcybiskup, całe przesłanie Maryi zawiera się w zdaniu wypowiedzianym w Kanie Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko, co powie wam mój Syn”.  – Duch Święty nie pragnie niczego więcej od nas. Zrób wszystko, wypełnij wszystkie Słowa Boże – mówił arcybiskup. – Nie można być prorokiem bez Ducha Świętego (…) tego dzisiaj Kościół potrzebuje jak tlenu. Nie dokona się w nim żadna reforma, jeżeli nie będziemy otwarci na dar Bożego Ducha. Prośmy, by nasze oczy i uszy były otwarte i byśmy cali byli złaknieni Bożych znaków. Byśmy potrafili je widzieć, doświadczać, a później się nimi dzielić – zachęcał. Podzieliwszy się własnym doświadczeniem przyjęcia sakramentu bierzmowania, zachęcał, by dziękować za ten dar.

Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. Inicjatywa czuwania w Licheniu zrodziła się z pragnienia zjednoczenia wszystkich osób oddanych Maryi.

Teobańkologia to założona przez księdza archidiecezji wrocławskiej, Teodora Sawielewicza, internetowa społeczność gromadząca się na codziennej modlitwie. Społeczność Teobańkologii od kilku lat spotyka się na czuwaniu w różnych miejscach Polski.

Partager la publication