– To piękne świadectwo, jakie dajecie wobec świata jako ludzie wiary. Swoim życiem pokazujecie, że życie można zmienić i odnowić; że można odnaleźć to, co najcenniejsze, co dokonuje się, jak głęboko wierzymy, z Bożą pomocą – mówił bp Wętkowski do uczestników 30. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu podczas wieczornej Mszy Świętej. Podczas wydarzenia uczestnicy zawierzali swoje życie, dziękowali za dar trzeźwości i prosili o umocnienie na kolejne lata. Hasłem tegorocznych Spotkań było wezwanie „Zatroszcz się o siebie”.
Łącznie we wszystkich punktach programu w trakcie trzech dni wydarzenia, wzięło udział niemal 20 tysięcy osób. Ponad 150 osób otrzymało pamiątkowe dyplomy i medale honorujące 25 i 30 lat życia w trzeźwości. Odbyło się 17 mityngów. Funkcjonowało także 18 stanowisk, w których można było porozmawiać, otrzymać porady, spotkać się ze specjalistami, psychologami, doradcami życia rodzinnego, wolontariuszami. Jubileuszowe Spotkania Trzeźwościowe zakończyła w niedzielę, 30 lipca, poranna Msza Święta w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
Jak kochać samego siebie?
Koronką do Miłosierdzia Bożego i konferencją biblijną w piątek, 28 lipca rozpoczęły się 30. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu. Temat konferencji wygłoszonej przez ks. Jarosława Hybzę MIC, dyrektora Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, stanowiło pytanie: „Jak kochać samego siebie?”. Kapłan opowiadał, w jaki sposób pokochać samego siebie miłością mądrą i dojrzałą, taką, jaką człowieka kocha Bóg. Wymienił osiem kroków, poprzez które można wypracować taką miłość. – Po pierwsze zacznij siebie zauważać, swoje pragnienia, marzenia, oczekiwania. Rozsiewaj dobro, piękno. Bądź tym, który buduje dobre relacje z Bogiem i drugim, tym, który rozszerza cywilizację dobra i życia – mówił ks. Hybza.
– Najbardziej poruszyło mnie, gdy ksiądz powiedział, że nie powinniśmy się skupiać tylko na walce ze złym w swoim życiu, na „wyrywaniu chwastów”, ale żeby rozwijać to, co w nas dobre – mówił jeden ze słuchaczy.
Już w piątkowy wieczór miały miejsce pierwsze mityngi. W sali Całunu Turyńskiego w bazylice dolnej spotkali się Anonimowi Alkoholicy, a w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma Betlejem – Dorosłe Dzieci Alkoholików. Dalszy ciąg mityngów miał miejsce w sobotę, od godz. 17:00. Podzielono je na 17 grup skierowanych między innymi do Anonimowych Narkomanów, Jedzenioholików, Hazardzistów czy Nikotynistów. Odbywały się także: mityng w języku ukraińskim, zamknięty mityng dla Dzieci Alkoholików (Alateen) czy spotkanie wspólnoty trudnych małżeństw SYCHAR.
Wiktor ze wspólnoty Anonimowych Dorosłych Dzieci Alkoholików przyjechał do licheńskiego sanktuarium 15 lat temu na Spotkania Trzeźwościowe, a rok temu włączył się w organizację jako wolontariusz. – W ubiegłym roku przez nasz mityng przeszło ok. tysiąc osób. Sala naraz mieści 400 osób – informuje Wiktor. – Licheńskie sanktuarium jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie w takiej formule odbywa się mityng DDA, jest dobrze zorganizowany. To jedyne tego typu spotkanie. Przyjeżdżają tu całe rodziny, dobrze gdyby ktoś trafił do wspólnoty, która będzie postrzegana jako bezpieczne miejsce. Zasadniczo na mityngu się nie rozmawia, ale uczestników wspierali wolontariusze, którzy byli dostępni przy stoliku poza salą – mówił Wiktor. Mityngi wspólnot dwunastokrokowych to okazja, by usłyszeć o pomocy, dostać ulotkę i zeszyt ćwiczeń, czyli program 12 kroków.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej
W sobotni poranek, od godz. 9:30, tysiące osób spotkały się i modliły podczas drogi krzyżowej na placu przy dzwonnicy. Modlitwie, jak co roku, przewodniczył ks. Stanisław Kowalski, jeden z inicjatorów spotkań trzeźwościowych w Licheniu.
Nagrodzeni Apostołowie Trzeźwości
Wszyscy jesteśmy wezwani do tworzenia kultury trzeźwości
Msza w intencji tych, którzy odeszli na „wieczny mityng”
Podczas Eucharystii o godz. 14 uczestnicy modlili się w intencji zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy odeszli na wieczny miting. Na początku liturgii, którą celebrował m.in. ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, do bazyliki licheńskiej został wprowadzony Narodowy Sztandar Apostolstwa Trzeźwości. Uczestników Mszy św. powitał ks. Jarosław Hybza.
Wśród cennych wskazówek duchowych św. Stanisława Paczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, wielkiego apostoła trzeźwości, można znaleźć: „Smucisz się? Wzywaj Jezusa, a pocieszy cię. Atakują cię? Wołaj Jezusa, a obroni cię. Pragniesz być zbawiony? Kochaj Jezusa, naśladuj Go, czcij, Jezus jest Zbawicielem (…)”. – Sami doświadczmy prawdziwości tych słów – jeśli w naszym codziennym pielęgnujemy więź ze Zbawicielem, wtedy doświadczamy pięknych owoców tej przyjaźni, z których czerpią też nasi bliźni. Jak mówił bł. kard. Stefan Wyszyński, Jezus uczy nas, jak wspaniałą rzeczą jest przebaczenie, jak wewnętrznie wyzwala. Czyni nas wielkimi, ale jednocześnie braterskimi, taka jest właśnie miłość i prawdziwa przyjaźń – mówił.
Ksiądz biskup zaznaczył, że to ważne spotkanie w sanktuarium licheńskim odbywa się na progu sierpnia, który przeżywamy jako miesiąc abstynencji. Wierni zachęcani są do abstynencji, by dać przykład innym, że życie bez alkoholu jest życiem radosnym, pięknym, przynoszącym owoce miłości, przyjaźni i wolności. W sensie duchowym dobrowolna abstynencja jest rodzajem postu ofiarowanego za pogrążonych w uzależnieniu od alkoholu. – To dobry czas, by zaangażować się w dzieła abstynenckie i trzeźwościowe, świadectwa, jak ważna jest trzeźwość w codziennym życiu. Wszyscy jesteśmy wezwani do tworzenia kultury trzeźwości, od nas zależy, czy w naszej ojczyźnie będzie dominował pijacki styl życia, kiedy człowiek nie myśli racjonalnie i krzywdzi siebie oraz innych. (…) Matka Teresa z Kalkuty mówiła, że gdy umrzemy zabierzemy ze sobą tylko walizkę miłości. Bóg ofiarowuje człowiekowi czas łaski i miłosierdzia na ziemi, dlatego warto zrobić rachunek sumienia: czy jestem wdzięczny? Żyjmy tak, by ojciec rozpoznał w nas swoje dzieci – zakończył ks. bp Bronakowski.
Zgromadzeni modlili się, by ich zmarli krewni i przyjaciele mogli wejść do królestwa niebieskiego, gdzie nie ma przemijania, a jest wieczne szczęście.
Dziękujemy za waszą obecność i wiarę
Główna Msza Święta Spotkań Trzeźwościowych
– To piękne świadectwo, jakie dajecie wobec świata jako ludzie wiary. Jako ci, którzy swoim życiem pokazują, ze można je zmienić i odnowić; że można odnaleźć to, co najcenniejsze, co dokonuje się, jak głęboko wierzymy, z Bożą pomocą – mówił bp Wętkowski do uczestników 30. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu podczas mszy o 19.00 – Często nawet nasze najlepsze chęci nie sprawią, że będziemy w stanie podnieść się z upadku, który się nam zdarzył. Wasze nawrócenia, wasze życie w trzeźwości, są dowodem Bożego działania w nas. Chcemy dziękować Bogu, że gromadzi was tutaj już przez trzydzieści lat.
– Dziękujemy za waszą obecność i wiarę. Za świadectwo życia, doświadczenia mocy Pana i wyzwolenia – powitał tysiące osób zgromadzonych w bazylice oraz na placu przed nią ks. Jarosław Hybza MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym – Dziękujemy w tej Eucharystii za wszystkich wyzwolonych. Licheń od 30 lat jest miejscem, gdzie rodzi się nowe życie wśród osób uzależnionych, gdzie możemy się cieszyć abstynencją i trzeźwością. Celebracji przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej.
W homilii ksiądz biskup wyjaśniał przesłanie przypowieści z odczytanego fragmentu Ewangelii. Zwrócił uwagę na trzy wskazania, co robić, by się odnaleźć: podejmowanie decyzji, odpowiedzialność i zaangażowanie. Zdaniem hierarchy trzeba o nich mówić, bo w naszym społeczeństwie widać braki we wszystkich tych dziedzinach. – Czy jesteśmy zdolni, by podjąć tak radykalną decyzję, brać odpowiedzialność, zaangażować się całkowicie? – pytał ksiądz biskup.
Odnosząc się do pytania Jezusa, czy uczniowie zrozumieli, co im powiedział, kapłan zauważył, jak ważne jest równoważenie emocji i rozumu. – Salomon poprosił Boga, by móc odróżniać dobro od zła, co Bogu się spodobało. Dziś próbuje się nie rozróżniać dobra i zła, uważać, że wszystko jest subiektywne. Przeczy to najgłębszemu rozumieniu filozofii, tymczasem chodzi o taką mądrość, by wszystko było na swoim miejscu – mówił bp Wętkowski.
Na zakończenie homilii, ksiądz biskup zawierzył wszystkich uczestników Spotkań Trzeźwościowych wstawiennictwu Matki Bożej Licheńskiej, do której tak gorliwie pielgrzymują od 30 lat. – Wasza liczna obecność jest znakiem, że znajdujecie tu nie tylko zrozumienie, ale i wsparcie na drogach waszego życia – zauważył.
– Pamiętajcie, ten Dom Maryi jest zawsze dla was otwarty. To, co się dokonuje w was i waszych rodzinach jest zasługą Jej i Jej Syna – mówił do zebranych ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium.
Po Mszy Świętej medalami i dyplomami pamiątkowymi nagradzone zostały osoby, które przeżyły 25 i 30 lat trzeźwości.
Mityng pod Gwiazdami
O godz. 21.30 w bazylice rozpoczął się tradycyjny nocny „Mityng pod gwiazdami” wspólnoty Anonimowych Alkoholików, który, ze względu na sobotnie opady deszczu, przeniesiono do wnętrza świątyni.
Licheńskie Spotkania Trzeźwościowe zakończy w niedzielę poranna Msza Święta, o godz. 7.30.
Spotkania Trzeźwościowe to koncerty i promocja wartościowej literatury. To także niezwykle liczne spowiedzi i nawrócenia w sakramencie pojednania i pokuty. W trakcie wydarzenia można odbyć spotkanie indywidualne z psychologiem, terapeutą uzależnień, wolontariuszami czy doradcami rodzinnymi. W czasie spotkań pamiątkowymi medalami i dyplomami nagradzanie są osoby, które przeżyły 25 i 30 lat trzeźwości.
Więcej informacji: www.pomoc.lichen.pl, pomoc@lichen.pl; , 63 270 81 32, 725 573 753