SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

W sanktuarium trwają XI warsztaty „Ars Celebrandi”

Tradycyjnej liturgii Kościoła rzymskokatolickiego poświęcone są warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi", których jedenasta edycja trwa w licheńskim sanktuarium. W wydarzeniu bierze udział ponad 230 osób z Polski i zagranicy (m.in. Niemiec, Białorusi i USA). Są to kapłani, ministranci i śpiewacy kultywujący chorał gregoriański.

– Tak jak święci apostołowie Piotr i Paweł spalali się dla Chrystusa, tak również i my chcemy się spalać podczas tych warsztatów dla Chrystusa. Wykłady, długie próby i bolące kolana na modlitwie i podczas liturgii mają być znakami naszej wytrwałości i wierności Chrystusowi, aby był On uwielbiony w naszej służbie, którą jako kapłani, ministranci i śpiewacy będziemy tutaj wspólnie pełnić – mówił ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów w kazaniu podczas inauguracyjnej Mszy Świętej w czwartek, 4 lipca.

Uczestnicy „Ars Celebrandi” mają możliwość opanować wszelkie umiejętności potrzebne do celebrowania Mszy Świętej w klasycznym rycie rzymskim, a także godzin brewiarzowych, nabożeństw, sakramentów i sakramentaliów. Wśród uczestników znaleźli się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w różnym wieku, w tym także całe rodziny.

Na warsztaty składają się wykłady i zajęcia praktyczne oraz  rekolekcje. Kazania rekolekcyjne pt. „Wierni mają rozgrzać łaskę w ulu, którym jest Kościół” głosi o. Marek Grzelczak, dominikanin.  Odbywają się także msze w rycie dominikańskim, msze „Requiem” czy tzw. „Msze polskie” połączone ze śpiewem dawnych pieśni nabożnych. Do tych ostatnich zajęcia przygotowawcze, prowadzi Adam Strug, śpiewak specjalizujący się w wykonywaniu pieśni przekazywanych w tradycji ustnej. W sobotę o godz. 17.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawione zostaną nieszpory ludowe, a o godz. 21.00 uczestnicy warsztatów wezmą udział w Apelu maryjnym w bazylice licheńskiej połączonym z procesją ze świecami. 

Odbędzie się spotkanie z ks. dr. Mateuszem Markiewiczem IBP, wykładowcą i sekretarzem generalnym Instytutu Dobrego Pasterza. Wykładowca teologii dogmatycznej i prawa kanonicznego opowie o rozwoju Instytutu Dobrego Pasterza w Polsce i na całym świecie oraz naświetli sytuację Kościoła katolickiego i tradycyjnego katolicyzmu we Francji. Zaplanowano również wykład latynisty, dr. Marcina Locha, który opowie o wymowie i akcencie w języku łacińskim. W środę, 10 lipca w bazylice licheńskiej o godz. 13.40 rozpocznie się msza solenna.

Warsztaty „Ars Celebrandi” trwają od 4 do 11 lipca 2024. Organizuje je Fundacja Ars Celebrandi oraz Stowarzyszenie „Una Voce Polonia” afiliowane do międzynarodowej federacji katolików przywiązanych do starszej formy liturgii rzymskiej Foederatio Internationalis Una Voce. Odbywają się za zgodą biskupa ordynariusza diecezji włocławskiej.

Krzysztofa Wętkowskiego i posiadają patronat medialny renomowanych polskich mediów katolickich, takich jak Radio Maryja i Telewizja TRWAM, „Przewodnik Katolicki”, „Rycerz Niepokalanej”, „Pastores”, portal liturgia.pl, „Misyjne Drogi” i portal misyjne.pl oraz międzynarodowego bloga liturgicznego „Rorate Caeli”.

Comparte la publicación