SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Wernisaż wystawy „Trzej Mistrze”

W piątkowe popołudnie, 26 kwietnia w licheńskim muzeum odbył się wernisaż wystawy „Trzej Mistrze” ukazującej rysunki Matejki, Brandta i Siemiradzkiego. Prace znajdujące się w zbiorach Muzeum im. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym zostały w takiej formie zaprezentowane publiczności po raz pierwszy.

Wystawa „Trzej Mistrze” ukazuje fascynujące oblicze sztuki Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Józefa Brandta, prezentując ich oryginalne szkice a także reprodukcje obrazów do których te szkice powstały.

Twórczynie ekspozycji chciały zainspirować odwiedzających do spojrzeniach na trzech wielkich artystów poprzez pryzmat ich szkiców. – W XIX wieku byli nie tylko uznanymi twórcami, ale także gwiazdami społecznymi. Dziennikarze podążali nie tylko za tym, co działo się w ich pracowniach, ale też opisywali ich życie, podróże, spotkania – opowiada Irena Wawrzyniak, dyrektor Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym.

Odwiedzający wystawę mają okazję, by dzięki tak drobnym pracom, jak rysunki i szkice, dostrzec, jak ważną rolę odgrywa rysunek w procesie twórczym. Ukazują niezwykłe mistrzostwo twórców i ich umiejętności warsztatowe. Rysunek nadal jest podstawową techniką kształcenia warsztatu plastycznego.

Zdaniem ks. Sławomira Homoncika MIC, kustosza Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, na którego terenie mieści się muzeum, prezentowane rysunki są zaproszeniem do zatrzymania się na chwilę. Ksiądz kustosz zauważył, jak wielką wartość mają szkice w tak zabieganym dziś świecie. Podkreślił swój zachwyt nad pracą, jaką artyści wykonali nad małymi detalami. By w odpowiedni sposób przedstawić np. gest poświęcali dużo czasu. Wkładali trud, by później móc uzyskać satysfakcjonujący efekt na płótnie. – Również wiele elementów w naszym życiu wymaga poświęcenia czasu. Warto podjąć namysł, zastanowienie, zrobić w głowie szkic, następnie poprawić, zmienić, by potem ukończyć dzieło – mówił marianin dzieląc się swoim doświadczeniem wystawy i odnosząc pracę trzech mistrzów do codziennego życia współczesnego człowieka.

Eksponatom towarzyszą opisy, które odwiedzających wprowadzą zarówno w świat rysunku jak i samych artystów. Twórcom wystawy udało się zidentyfikować niektóre z obrazów zawierających to, co przedstawiają szkice. Reprodukcje tych dzieł umieszczono obok prezentowanych grafik. Można więc samodzielnie odszukać postać z rysunku na fotografii obrazu.

Szkice przywędrowały do Muzeum w Licheniu wraz z całą kolekcją z Fawley Court, która została tutaj przeniesiona w 2010 roku. Niektóre rysunki były prezentowane już w przyszkolnym muzeum, które przed II wojną światową ks. Jarzębowski stworzył na warszawskich Bielanach. Szkice Siemiradzkiego z kolei w latach sześćdziesiątych podarował syn artysty, Leon Siemiradzki. Na nieomal każdym z nich znajduje się jego dedykacja.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie zaplanowano na wyjątkową okazję, jaką będzie Międzynarodowy Dzień Muzeów. Odbędzie się o godz. 14.00 w sobotę, 18 maja.

Wystawę będzie można oglądać do września 2024 r.: od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 16.00. Istnieje także możliwość przeprowadzenia tematycznej lekcji muzealnej powiązanej z ekspozycją: „Od szkicu do obrazu – Jan Matejko, Henryk Siemiradzki, Józef Brandt”.  W trakcie zajęć dzieci i młodzież pozna rolę szkicowników i rysunków. Więcej informacji: muzeum@lichen.pl

Comparte la publicación