W przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej wierni polecali swoje intencje podczas Mszy św. o godz. 9.00. Eucharystii w kościele pw. Matki Boże Częstochowskiej w Licheniu Starym przewodniczył ks. Jan Czupryński MIC, parafialny wikariusz.
W homilii kapłan wyjaśnił, że Matka Boża z jasnogórskiego wizerunku wskazuje na Jezusa, swego Syna i Zbawcę świata. Odnosząc się do odczytanego fragmentu Ewangelii wg św. Jana o przemianie wody w wino w Kanie Galilejskiej, ks. Czupryński wyjaśnił, że stągwie, których używano do rytualnych żydowskich oczyszczeń stanowią metaforę spowiedzi.
– Grzechy, które przynosimy w swoim sercu do spowiedzi, Bóg przemienia w coś, co ma sens. Grzeszymy, czyli upadamy, a dzięki uczestnictwu w sakramencie pokuty i pojednania, możemy się podnieść i na nowo oczyścić swoje serce. Spowiedź jest naszym staraniem się o wejście do domu Ojca – mówił kapłan zachęcając wiernych, aby nie bali się pracy duchowej, która zbliża nas do zbawienia.
Pierwszy raz Matkę Bożą Jasnogórską w dniu 26 sierpnia czczono w roku 1932 w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry. Uroczystość ustanowił rok wcześniej papież Pius XI.
Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej jest najstarszą świątynią w Licheniu. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się drewniana kaplica cmentarna. Do niej, 29 września 1852 r., przeniesiono z lasu grąblińskiego obraz Matki Bożej.