O wyrażaniu trudnych emocji rozmawiali uczestnicy warsztatów „Jak radzić sobie ze stresem, lękiem i złością” w Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinom i Osobom Uzależnionym w dniach 25-27 marca.
Do licheńskiego sanktuarium na warsztaty przyjechało 9 uczestników z całej Polski. Beata Nadwodna z Gryfina wcześniej brała udział w warsztatach pisania ikon i spowiedzi generalnej w Licheniu. – Jestem w sanktuarium po raz kolejny, to moje ukochane miejsce. Na warsztatach poruszana jest tematyka problemów, z którymi zmagamy się codziennie i niekoniecznie sobie z nimi radzimy. A w konsekwencji czujemy porażkę. Szukaliśmy pomocy – stwierdziła.
Propozycja warsztatów jest nowa. Prowadzący Maciej Nowakowski, psycholog i terapeuta uzależnień, skupia się podczas spotkań na emocjach – lęku i złości, ale również na radzeniu sobie ze stresem. – Myślę, że obecna sytuacja powoduje dużo lęku i stresu, co przekłada się na to, że często reagujemy złością w stosunku do bliskich. Na warsztatach obserwujemy, skąd te emocje się pojawiają, ale przede wszystkim staramy się przejąć nas nimi kontrolę. By nie raniły naszych bliskich, a przede wszystkim nas samych, ale by przeżywać i wyrażać je w sposób konstruktywny – mówił Maciej Nowakowski. Uczestnicy mają również czas na modlitwę i Eucharystię, a podczas spotkań otrzymywali cytaty z Pisma Świętego. – Jezus również odczuwał emocje. Chciałem pokazać, że nie chodzi o to, by uciekać od uczuć, ale doświadczać ich na przykładzie Chrystusa, który je odczuwał, ale ich nie odrzucał. One są potrzebne, mówią nam, żeby mieć kontakt z samym sobą. By kochać drugiego człowieka, musimy najpierw zrozumieć i pokochać siebie w zdrowy sposób – dodał prowadzący.
Co ważne, warsztaty odbywały się pod płaszczem Matki Bożej, zauważyła Beata Nadwodna. – To był oczywiście wielki trud, to roztrząsanie problemów z dzieciństwa, bolało. Jednak warto było. Nie należy uciekać od problemów, ale zmierzyć się z nimi i ruszać dalej. Teraz potrzeba modlitwy, zdrowych refleksji i czasu – stwierdziła.
Os animamos a participar en las próximas ediciones. La inscripción para el retiro se acepta en Oficina de Atención al Peregrino codziennie, w godz. 8.00-16.00. Zgłoszenia można również dokonać za pośrednictwem poczty elektronicznej, e-mail: lichen@lichen.pl
El número de plazas es limitado, por lo que el orden de las solicitudes decide sobre la admisión al retiro. Más información aquí.
La oferta completa de retiros organizados en el Santuario de Licheń se puede ver en el calendario de retiros para 2022.
¡Nosotros invitamos!