SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Pierwsze próby czterogłosowego Chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” odbyły się w listopadzie 2018 roku. Powstał on z inspiracji ówczesnego kustosza sanktuarium ks. Janusza Kumali MIC. Zespół pod dyrekcją Jacka Hyżnego śpiewa podczas uroczystych liturgii sprawowanych w największej świątyni w Polsce, stale rozwijając się i rozrastając.

Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu. W twórczej, radosnej i otwartej atmosferze spotykają się ludzie pochodzący z różnych miejscowości, środowisk, w różnym wieku. Łączy ich jednak pasja, dzięki której odnajdują uniwersalny język, jakim jest muzyka. Zapytani o chór, bez wahania odpowiadają, że jest jak rodzina. Zawarte w zespole znajomości często wykraczają poza salę prób, a chórzyści są dla siebie wsparciem także na co dzień. Tutaj znalazłam przyjaciół, radość i pasję – zapewnia Kasia, jedna z chórzystek, która, choć znalazła się w chórze za sprawą zbiegu okoliczności, nie wyobraża sobie już, by mogła w nim nie śpiewać.
Nazwa chóru – Stabat Mater (dolorosa) oznacza po łacinie dosłownie: „Stała Matka (bolejąca)”. Nawiązuje do tytułu jednej z najbardziej znanych sekwencji wielkopostnych. Przywołuje obraz Matki Bożej stojącej pod krzyżem i opłakującej śmierć swojego Syna. Nazwa jest nieprzypadkowa – Matka Boża Licheńska jest czczona jako Bolesna, ta, która trwała przy Ukrzyżowanym, ucząca pielgrzyma głębokiego wymiaru Krzyża. Również chabrowy kolor sukni chórzystek ma znaczenie – nawiązuje nie tylko do maryjnego koloru niebieskiego, ale także do oryginalnego odcienia tła licheńskiego cudownego obrazu.

– Aby dołączyć do chóru, nie trzeba mieć wykształcenia muzycznego czy umiejętności czytania nut. Zapraszamy młodzież od 15 roku życia i dorosłych – zapewnia Jacek Hyżny, dyrektor zespołu. Dyrygent, będący także organistą licheńskiej bazyliki, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Dyrygentury chóralnej i emisji głosu oraz dyrygentury symfonicznej uczył się w klasie prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego. Jest też absolwentem studiów podyplomowych dyrygentury chóralnej i emisji głosu oraz studiów licencjackich dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiuje dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. dr. hab. Mirosława Jacka Błaszczyka w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W repertuarze chóru znajdują się utwory kompozytorów zarówno współczesnych (Henryka Jana Botora, Pawła Bębenka, Andrew Lloyd Webbera, Andrzeja Nikodemowicza), jak i dawnych polskich (Wacława z Szamotuł, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wincentego z Kielczy) oraz zagranicznych (Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Haendla, Maurice’a Durufle’a, Césara Francka). Są wśród nich utwory a capella, a także z towarzyszeniem organów – wtedy zespołowi akompaniują absolwenci i wykładowcy polskich uczelni muzycznych, grając na największych organach kraju.

Sanktuaryjny chór jest miejscem rozwoju. Zespół regularnie bierze udział w warsztatach emisji głosu. Zajęcia dla śpiewaków prowadziły m.in. dr Joanna Łukaszewska (wykładowca UMFC, pedagog wokalna, dwukrotnie nagrodzona „Fryderykiem”, uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”), dr hab. Agnieszka FrankówŻelazny (jedna z najbardziej uznanych dyrygentek chóralnych w Polsce i Europie, nagrodzona m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, dwukrotna zdobywczyni „Fryderyka”).
Śpiew jest jednak dla chórzystów czymś więcej niż po prostu wykonywaniem utworów – kładą nacisk na rozwój i jakość nie tylko dla efektu artystycznego, ale głównie dlatego, że ich misją jest wychwalanie Pana poprzez muzykę. Dyrektor zespołu w czasie prób wskazuje śpiewakom sposoby interpretacji dzieła muzycznego. Utwory, które można później usłyszeć w bazylice, mają wprowadzać w kontemplację, refleksję bądź radosne wielbienie Boga. Chór towarzyszy w modlitwie, pomagając uczestnikom liturgii przeżyć jak najgłębiej wydarzenie, jakim jest Eucharystia.

Wy jesteście na swój sposób posłani, aby szerzyć Bożą radość i przez wasz śpiew ukazywać, że wiara jest mocniejsza niż wątpienie, że nadzieja jest silniejsza niż beznadziejność, że miłość jest mocniejsza niż śmierć

Jeśli chciałbyś/chciałabyś dołączyć do Chóru Bazyliki Licheńskiej i doświadczyć tego powołania, o którym mówił papież – zapraszamy!

Więcej informacji uzyskasz w Biurze Obsługi Pielgrzyma:   📞  63 270 81 42,    ✉️  lichen@lichen.pl.