– „Jest to piękny czas, gdyż mężczyźni mogą zobaczyć w św. Józefie kogoś, kto może być dla nich wzorem do naśladowania w dzisiejszych trudnych czasach. Mogą zobaczyć w nim wzór ojca, męża, człowieka sprawiedliwego, pełnego wiary, który słucha Boga, ale który też potrafi milczeć, gdyż jak wiemy, św. Józef nie wypowiada ani jednego słowa w Ewangelii. Jego milczenie jest wymowne, jest przestrzenią, która daje czas dla Boga, aby to On do nas mówił” – powiedział ks. Hybza.
W trakcie rekolekcji kapłan przedstawił i omówił dwie ikony św. Józefa, jakie w Piśmie Świętym zaprezentowali dwaj Ewangeliści: św. Łukasz i św. Mateusz.
– „Mateusz przedstawia św. Józefa za pomocą 4 wezwań, które skierował Bóg do Józefa, a na które on odpowiada. Pierwsze wezwanie dotyczy tego, by wziął do siebie małżonkę, Maryję; drugie – by uciekał do Egiptu; trzecie – by wracał z Egiptu do swojej ojczyzny, do Judei; i czwarte, aby poszedł do Nazaretu, skąd pochodził. Z kolei św. Łukasz pokazuje św. Józefa, jako postać milczącą w różnych sytuacjach, jakie zostały przed nim postawione” – dodał marianin.
Skupiając się na opisie św. Józefa przez Ewangelistę Łukasza kapłan omawiał poszczególne sytuacje, w których św. Józef milczy i co jego milczenie wyraża, m.in. podczas narodzin Jezusa, podczas obrzezania, ofiarowania Jezusa w świątyni czy po Jego odnalezieniu w świątyni, gdy Jezus miał zaledwie 12 lat.
– „Pomimo, że św. Józef w ogóle nie wypowiada żadnego słowa, jego milczenie jest bardzo wymowne i pokazuje jego zasłuchanie w Słowo Boga, gdyż św. Józef jest człowiekiem wielkiej wiary, kontemplacji; jest prawy, sprawiedliwy i posłuszny Bogu aż do końca” – dodał kapłan.
Wśród uczestników spotkania znalazł się m.in. pan Przemek z Poznania, który zdecydował się na udział w licheńskich rekolekcjach po wizycie w sanktuarium w trakcie lipcowych spotkań trzeźwościowych organizowanych przez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.
– „W tym roku byłem po raz pierwszy na spotkaniach trzeźwościowych. Słyszałem o nich od wielu lat, ale tak się składało, że nie udało mi się wcześniej w tych dniach przybyć do Lichenia. W tym roku udało mi się tutaj przyjechać, aby zobaczyć to wydarzenie na własne oczy i poczuć jego atmosferę. Przeglądając ofertę rekolekcyjną sanktuarium, natknąłem się na te skierowane typowo dla mężczyzn. I postanowiłem w nich wziąć udział” – wyjaśnił.
Zdaniem pana Przemka, wizerunek mężczyzny we współczesnym świecie nie jest jednoznaczny.
– „Uczestnicząc w tych rekolekcjach mam możliwość dowiedzieć się, jak ta kwestia jest postrzegana przez Kościół i kogo Kościół stawia nam za wzór. Poza tym jest to dla mnie okazja do rozwoju mojej osobistej duchowości, dlatego zdecydowałem się wziąć udział w rekolekcjach. I jestem z tego faktu zadowolony. Wykłady są interesujące, gdyż ks. Jarosław mówi o swoim doświadczaniu i zagłębianiu się życie św. Józefa. Poza tym dobrane przykłady są bardzo konkretne i trafione. Możemy także zadawać pytania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości” – dodał pan Przemek.
Jego zdaniem, „św. Józef jest postacią potrzebną nie tylko w życiu Kościoła, ale także w życiu codziennym każdego człowieka. Dlatego jest w pewnym sensie postacią bezcenną”.