Wiedzę dotyczącą nowoczesnego, zrównoważonego i przyjaznego środowisku rolnictwa mogli zdobyć uczestnicy XIV Ogólnopolskiej Konferencji Rolniczej. Tematem spotkania, które miało miejsce w licheńskim sanktuarium w dniach 19-20 listopada, była „Probiotechnologia w rolnictwie. Proste rozwiązania – wiele korzyści”.
Wydarzenie odbywa się w Licheniu Starym już od kilkunastu lat. Uczestnicy co roku mają okazję, by wraz z zaproszonymi ekspertami z dziedziny rolnictwa rozmawiać, dyskutować czy wymieniać się doświadczeniami. Poznają najnowsze wyniki badań z zakresu stosowania probiotechnologii w uprawach, chowie i hodowli zwierząt.
– Przekazujemy wiedzę na temat naturalnych rozwiązań w rolnictwie opartych o pożyteczne, probiotyczne mikroorganizmy. To rozwiązania ekonomiczne, skuteczne i prośrodowiskowe. Pozwalają wytwarzać pełnowartościową żywność z poszanowaniem środowiska naturalnego, na czym nam bardzo zależy – wyjaśnił Paweł Jaworski, dyrektor biura Stowarzyszenia Ekosystem-Dziedzictwo Natury, organizatora konferencji.
Konferencję rozpoczęto udziałem w Mszy Świętej w bazylice licheńskiej. Pierwszego dnia odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Ziarno świadomości”, który otrzymał nagrodę miesiąca w kategorii najlepszy film o ochronie środowiska w ramach Cannes World Film Festival 2023. Biorący udział w konferencji obejrzeli dokument opowiadający o rolnictwie szanującym naturę i różnorodność biologiczną. Film porusza kwestię podstaw bezpieczeństwa żywnościowego: lokalnego przetwórstwa, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem. Miało miejsce także spotkanie z jego twórcami.
Drugiego dnia konferencji odbyły się wykłady dotyczące m.in. prawa, najnowszych trendów, doradztwa czy badań gleby. Wśród prelegentów znaleźli się Ryszard Zarudzki, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dr hab. Jerzy Kozyra, ekspert IUNG PIB z Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych, Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, dr Przemysław Lecyk – Krajowy Broker Innowacji i inni eksperci, praktycy-rolnicy, specjaliści od zrównoważonych chowu i hodowli.
Wykład do zgromadzonych wygłosił dr hab. ks. Robert Skrzypczak, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie. Prelegent podzielił się z uczestnikami wizją stworzenia i Boga, który jest autorem wszystkiego, co istnieje. Odpowiadał na pytanie o postawę, jaką człowiek powinien zajmować w tej rzeczywistości. Mówił o respekcie, pokorze i wdzięczności wobec Boga, przedstawiając środowisko nie jako materię do konsumpcji i eksploatacji, ale dar od Niego. Kapłan nawiązał także do nauczania papieża Franciszka, w którym ekologia zajmuje ważne miejsce. – Bycie człowiekiem wierzącym powinno łączyć się z respektem wobec ziemi, klimatu. Ochrona środowiska nie jest sprawą wynikającą tylko z polityki, ale z najgłębszego namysłu ludzkiego nad tym, gdzie żyjemy i odkrywania, że dysponujemy darami od Pana Boga, który chce, by na tej ziemi było nam dobrze – wyjaśnił ks. Skrzypczak.
Uczestnicy mieli okazję poznać nagrodzonych w różnych konkursach rolników. Zaprezentowało się m.in. gospodarstwo ekologiczne w Grabinie Wielkiej prowadzone przez Grażynę i Martę Serafinowicz. Kobiety na 43 ha uprawiają zboża oraz na prawie 3 ha warzywa, które przetwarzają na miejscu, robiąc np. ekologiczną kiszoną kapustę. Zapewniają, że zamiast stosowania w uprawach chemii, używają probiotechnologii. W tym roku wyróżniono je nagrodą za najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Wielkopolsce, wręczoną za innowacyjność, szeroki asortyment i rolnictwo ekologiczne stosowane w gospodarstwie.
W wydarzeniu udział wzięli rolnicy, przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego, organizacji i izb rolniczych, a także konsumenci szukający żywności o lepszych właściwościach. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Sadowników Ekologicznych.
– 3 lata temu postanowiliśmy z sadownikami z okolic Białej Rawskiej, Grójca i Łowicza stworzyć organizację skupiającą sadowników ekologicznych. Naszym celem jest edukacja. Przestawienie z rolnictwa chemizującego na ekologiczne wiąże się z różnymi wyzwaniami, błędami i stratami. We wspólnym gronie można szybciej błędy wyeliminować – opowiadał Arkadiusz Kartus z gospodarstwa EkoMarchaty , które od 15 lat specjalizuje się w uprawie owoców, szczególnie jabłoni, śliw, czereśni.
Zdaniem pana Kartusa istotna jest nie tylko edukacja producentów, którzy chcą coś zmieniać w swoich gospodarstwach, ale też konsumentów, którzy chcieliby szukać zdrowej żywności.
– Ważna jest świadomość już od dziecka. Edukacja w szkołach jest inwestycją w przyszłość. Choroby cywilizacyjne pochodzą z zanieczyszczeń wody, powietrza i żywności. Rolnictwo ekologiczne niesie zdrowie. Powinno nam na nim zależeć. Jest ulgą dla środowiska – mówił sadownik.nia