SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Romuald Traugutt i Powstanie Styczniowe

Romuald Traugutt, jeden z dyktatorów Powstania Styczniowego z roku 1863, był głównym bohaterem lekcji muzealnej zorganizowanej dla uczniów ze szkoły podstawowej w Grzymiszewie.

W środę, 1 marca, do Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu, przybyły dwie klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie wraz ze swoimi wychowawczyniami – klasa 4. z panią Renata Łężak oraz klasa 6. z panią Lillą Darul. Głównym powodem wizyty była postać patrona szkoły, jednego z dyktatorów Powstania Styczniowego:
– W tym roku, dokładnie 20 stycznia, świętowaliśmy trzy ważne wydarzenia związane z naszą szkolną społecznością: 30-lecie nadania imienia Romualda Traugutta, 160. rocznice wybuchu Powstania Styczniowego oraz święto patrona naszej szkoły. Dlatego właśnie postanowiliśmy przyjechać do licheńskiego muzeum, aby dowiedzieć więcej o życiu oraz działalności narodowo-wyzwoleńczej naszego patrona, który był jedną z najważniejszych postaci tamtego okresu – powiedziała pani Renata Łężak, obecna na lekcji nauczycielka języka polskiego ww. szkoły.
W trakcie lekcji muzealnej uczniowie dowiedzieli się dlaczego Powstanie Styczniowe wybuchło zimą, jak powstańcom udało się wykoleić pociąg pełen rosyjskich żołnierzy, jaki wpływ na przebieg powstania miały polskie kobiety, a także w których miejscowościach w niedalekiej okolicy zostały stoczone bitwy w ramach powstania (ciekawostką była informacja, że bitwa pod Bieniszewem rozegrała się dokładnie 1 marca, czyli w dniu wizyty uczniów w muzeum).
Ponadto dzieci dowiedziały się co pisano o Powstaniu Styczniowym w prasie francuskiej, kim początkowo chciał zostać Romuald Traugutt, dlaczego służył w carskiej armii oraz w jaki sposób jego okulary trafiły do zbiorów licheńskiego muzeum.
Poza walorami edukacyjnymi, wizyta w Licheniu miała także wymiar rekreacyjny. Korzystając z pięknej i słonecznej pogody uczniowie zwiedzili bazylikę i licheńskie ogrody, a także udali się na wieżę widokową, gdzie podziwiali panoramę Lichenia.
Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego zostało udostępnione dla zwiedzających w lipcu 2010 roku. Znajduje się ono w tylnej części bazyliki, na drugim i trzecim piętrze. Dysponuje bogatą kolekcją zebranych z rozproszonych po świecie poloników: dokumenty królewskie, starodruki, rękopisy polskich pisarzy, zbiór broni białej z przełomu XVI do XX w., pamiątki walk niepodległościowych oraz z sowieckich łagrów i obozów hitlerowskich. Posiada jedną z największych w Polsce kolekcji dokumentów związanych z Powstaniem Styczniowym. Placówka oferuje także szeroką gamę lekcji muzealnych, z których mogą korzystać placówki edukacyjne. Lekcje dotyczą m.in. historii polski, języka polskiego, Postania Styczniowego, konstytucji III maja czy czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej.
Więcej informacji o działalności Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym można zaczerpnąć z profilu facebookowego placówki: https://www.facebook.com/MuzeumLichen

Comparte la publicación