SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Ekowarsztaty dla dzieci

O tym, jak zbudowana jest pszczoła i czym różni się od osy, trzmiela i szerszenia dowiedziały się dzieci, które w sobotnie przedpołudnie uczestniczyły w ekowarsztatach zorganizowanych w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w ramach papieskiego tygodnia „Laudato si’”.

Warsztaty rozpoczął o godz. 10.00 wspólnym taniec wszystkich dzieci, które zechciały pojawić się w Papieskim Domu Rekolekcyjnym. Następnie maluchy wysłuchały pogadanki przygotowanej przez panią Justynę Świtalską, która na co dzień pracuje jako nauczycielka biologii w jednej z konińskich szkół, a prywatnie jest licheńską parafianką. W trakcie krótkiego wykładu dzieci poznały nazwy poszczególnych narządów pszczoły, a także jak ważnym i pożytecznym owadem jest dla całego ekosystemu.
Następnie dzieci otrzymały zadanie do wykonania – musiały własnoręcznie przygotować pszczołę przy pomocy papieru, bibuły i innych wcześniej przygotowanych materiałów biurowych. Dzieci korzystały z pomocy rodziców obecnych na warsztatach oraz wolontariuszy licheńskiego sanktuarium.
Po zakończonej pracy nastąpił czas na odpoczynek i wspólny posiłek, po którym cała grupa udała się na ekospacer do ogrodu w poszukiwaniu pszczół. Te udało się dostrzec wśród kwiatów i roślin w sanktuarium.
Jak wyjaśniła Pani Justyna Świtalska, licheńskie sanktuarium jest enklawą dla owadów, gdyż od wczesnej wiosny do zakończenia lata na jego terenie kwitnie bardzo wiele roślin, kwiatów i drzew, i dzięki temu owady, w tym zapylacze, mają mnóstwo pożywienia. Warto podkreślić, że podczas codziennej pielęgnacji licheńskich ogrodów nie stosuje się żadnych sztucznych środków ochrony roślin, które są zabójcze dla pszczół.
Dzieci mogły także wczuć się w rolę ogrodnika, dzięki własnoręcznemu wsadzeniu lawendy do doniczek.
Zwieńczeniem spotkania było wręczenie każdemu dziecku pamiątkowego dyplomu oraz słoiczka miodu.

Comparte la publicación