SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Ścieżka przemiany życia I niedziela Wielkiego Postu

Wielkopostna wędrówka to czas duchowej odnowy. Również Maryja podczas objawień w grąblińskim lesie, gdzie dziś znajduje się sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, wzywała do odmiany życia.

Ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium

Czytania Mszalne I niedzieli Wielkiego Postu ukazywały dzieje grzechu: od Adama i Ewy, po kuszenie Chrystusa, który jest wystawiany na próbę w miejscach modlitwy – na pustyni, w świątyni i na górze. Jezus pokonuje szatana, grzech i śmierć. Kuszenie oznacza oddalenie się od spraw świata i walkę duchową. Wielki Post to zaproszenie do odrzucenia wszystkiego, co oddala od Boga. – W pierwszym i najstarszym świadectwie o licheńskich objawieniach w lesie grąblińskim pasterzowi Mikołajowi Sikatce czytamy, że Matka Boża objawiając się w 1850 r. w miejscu świętym, wzywała do odmiany ze wszech miar nagannego życia. Licheńskie sanktuarium to miejsce przemiany życia, której tak bardzo potrzebujemy, a która stanowi naszą codzienną drogę do nieba. Nie można podróżować do nieba, jeśli duchowo się nie odradzamy, nie stajemy lepszymi ludźmi – mówił podczas południowej Mszy św. ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.

Odczytał też list biskupa włocławskiego na Wielki Post. „Rozpoczynając Wielki Post uczyńmy rachunek sumienia z naszej miłości i troski o Kościół, który jest święty obecnością w nim Jezusa, przepełniony Bożą łaską, rozlewaną w sercach wiernych przez Ducha Świętego, a zarazem grzeszny naszą, ludzką, słabością i niedoskonałością”, napisał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski w liście pasterskim. W dalszej części ksiądz biskup przypomniał zbliżające się wydarzenia: nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej oraz Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej, które mogą stać się szansą na wzrost wiary, rozbudzenie świadomości przynależności do Kościoła i odpowiedzialności za niego. Na zakończenie bp Wętkowski zachęcił wszystkich, by od Maryi uczyli się „bezgranicznego zawierzenia Bogu, dziecięcego zaufania Ojcu i uważnego zasłuchania w słowa Syna”.

Na zakończenie Mszy św. ksiądz Janusz Kumala udzielił Bożego błogosławieństwa, by czyny miłości, modlitwa, post, czynione szczerze i z głęboką wiarą, pomogły zbliżyć się do Boga.

W najbliższą 2. Niedzielę Wielkiego Postu, 5 marca, w licheńskim sanktuarium odbędzie się Dzień modlitw w intencji kobiet. Zapraszamy na uroczystą Mszę św. o godz. 12.00, na wspólną modlitwę przed obliczem Tej, która jest Najpiękniejszą z Niewiast, Matką Jezusa i naszą Matką.

Podziel się wpisem