SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce modlił się w Licheniu

Abp Antonio Guido Filipazzi, nowy nuncjusz apostolski w Polsce, przewodniczył południowej Mszy Świętej koncelebrowanej podczas obrad 151. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które w dniach 17-18 października odbywa się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Na początku Eucharystii głos zabrał o. Dariusz Wilk, przełożony Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Z ramienia księży marianów, słowa powitania skierował ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium mówiąc, iż „gromadzimy się przy Maryi, która jest nauczycielką trwania w miłości Chrystusa”.
W trakcie Mszy św., która celebrowana była w języku łacińskim, abp Antonio Guido Filipazzi skierował do zgromadzonych w licheńskiej świątyni słowo, w którym mówił m.in. o randze i ważności Eucharystii, jako o najważniejszym z sakramentów:
– Prośmy dla siebie nawzajem o łaskę bycia szafarzami Eucharystii, którzy zawsze kierują się taką wizją wiary i prowadzą innych do posiadania tejże wizji wiary w to, co jest największym ze wszystkich sakramentów.
Nuncjusz przywołał postać św. Ignacego z Antiochii, męczennika z pierwszego wieku, którego Kościół wspomina właśnie dziś. Podkreślił, iż był on „doktorem jedności”. Zachęcał także, na wzór świętego, do życia jednością.
– Sprawujemy Najświętszą Eucharystię we wspomnienie św. Ignacego z Antiochii w tym wielkim sanktuarium poświęconym Najświętszej Maryi Panny, Bolesnej Królowej Polski. Tę, która stała pod krzyżem Jezusa i była ściśle zjednoczona z Ofiarą Swojego Syna, obecnego we Mszy Świętej. Prosimy, aby pomogła nam coraz lepiej rozumieć, celebrować i przeżywać Eucharystię, źródło, szczyt życia i misji Kościoła, a także naszego życia i naszej misji.
Kończąc homilię, abp Filipazzi zachęcał do modlitwy o pokój na świecie, na Ukrainie i w każdej części świata.
Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce odbywa się dwa razy do roku – w maju oraz w październiku. Pierwszy dzień dotyczy wybranego zagadnienia, z kolei drugiego dnia omawiane są bieżące sprawy dotyczące Konferencji i funkcjonowania zakonów męskich w Polsce.

Podziel się wpisem