SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Dzień Skupienia Harcerzy Hufca ZHP Konin w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

W sobotę w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się Dzień Skupienia Wielkopolskich
Harcerzy, którego organizatorem był Hufiec ZHP Konin. W wydarzeniu wzięli udział zarówno zuchy, harcerze, instruktorzy, jak i osoby zrzeszone we Wspólnocie Seniorów ZHP im. ks. harcmistrza Antoniego Bogdańskiego. Spotkanie miało szczególny wymiar duchowy: przebiegało w dzień żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka.

Dzień Skupienia stał się okazją do wspólnej modlitwy, refleksji oraz integracji środowiska harcerskiego, które w swojej formacji odwołuje się do wartości chrześcijańskich.

Rozpoczęcie dnia: gra terenowa i muzealne zwiedzanie

Od godzin porannych uczestnicy mogli wziąć udział w przygotowanych aktywnościach. O godzinie 10:00 rozpoczęła się gra terenowa skierowana głównie do dzieci i młodzieży. Tematyka zabawy nawiązywała do postaci św. Jerzego – patrona skautów i harcerzy.

Uczestnicy, podzieleni na zespoły, rozwiązywali zadania i zagadki związane z życiem i przesłaniem św. Jerzego, ucząc się przy tym pracy zespołowej oraz historii ruchu harcerskiego.

– Chciałam zostać zuchem, żeby jeździć na obozy i poznawać nowych przyjaciół – mówiła mała uczestniczka Lena. – Podczas gry dowiedziałam się, że naszym patronem jest św. Jerzy – dodała Alicja. – A ja się nauczyłam, że trzeba współpracować w drużynie – podsumowała Antosia.

W tym samym czasie seniorzy harcerscy – grupa około 50 osób – uczestniczyli w zwiedzaniu muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Nie tylko zbiory muzealne zrobiły na zwiedzających wrażenie, lecz także imponująca przestrzeń licheńskiego muzeum.

Najważniejszym punktem dnia była Msza św. sprawowana o godzinie 12:00 w kaplicy Trójcy Świętej w dolnej części bazyliki. Liturgii przewodniczył kapelan Hufca Konin, ks. Artur Kosierb. W kazaniu odniósł się on do duchowego wymiaru harcerskiej służby. Podkreślił, że istotą harcerskiej formacji jest nie tylko rozwój osobisty, ale przede wszystkim wytrwała, bezinteresowna służba na rzecz drugiego człowieka i wspólnoty.

– Jeśli czujesz, że robisz wiele, a nie spotyka cię za to wdzięczność – zaufaj Panu Jezusowi. Jeśli nikt ci nie podziękuje, zaufaj, bo przyjdzie dzień, kiedy On sam wynagrodzi twoją pracę.

Duszpasterz harcerzy zachęcał, aby nie tracić ducha w codziennych zadaniach i podkreślał wartość służby wykonywanej w ukryciu, bez oczekiwania na natychmiastowe rezultaty czy publiczne uznanie.

W kontekście modlitwy za zmarłego papieża Franciszka i wyboru nowego następcy św. Piotra, ks. Kosierb przypomniał o roli Kościoła jako wspólnoty wiernych budujących swoje życie na nieprzemijających wartościach:

– Modlimy się dziś za Kościół i jego nowych pasterzy. Naszym zadaniem – podobnie jak w harcerstwie – jest nieustanne kształtowanie w sobie wierności, pokory i gotowości do służby, niezależnie od zmieniających się okoliczności świata.

Kazanie wskazywało na konieczność cierpliwego wzrastania w cnotach oraz ufności, że nawet najmniejsze dobro zasiane w sercu człowieka wyda kiedyś plon.

Po Eucharystii uczestnicy spotkali się w sali Całunu Turyńskiego na tradycyjnym „świeczkowisku”. Był to czas wspólnego śpiewu, dzielenia się wrażeniami i refleksji na temat roli harcerstwa w życiu młodych ludzi..

Antoni Sucharski, instruktor Hufca Konin i współorganizator wydarzenia, mówił:

– W harcerstwie jestem od 11 lat. Rozpoczynałem tę drogę jako uczeń szkoły podstawowej. Dzisiaj jestem instruktorem i podharcmistrzem. Odczuwam radość, że razem z harcerzami spotykamy się tutaj, w licheńskim sanktuarium, przy okazji wspomnienia liturgicznego patrona skautów i harcerzy św. Jerzego.

Podharcmistrz zauważył, że w tym roku formuła Dnia Skupienia została poszerzona:

– Rozszerzyliśmy program o grę terenową, by młodzież mogła jeszcze lepiej poznać postać św. Jerzego, a następnie spotkać się na wspólnej Eucharystii i przy harcerskiej piosence. Wierzymy, że harcerstwo nie może spełniać swojej misji bez duchowego wymiaru.

Ks. Artur Kosierb, kapelan Hufca Konin, w rozmowie podkreślił znaczenie kapłańskiej posługi w harcerstwie:

– Bycie kapelanem to przede wszystkim ogromna radość kapłańska. To możliwość bycia wśród osób, którym głosi się Ewangelię i z którymi po prostu się jest – dzieli codzienność, radości, trudności. To nie tylko głoszenie słowa, ale też obecność i świadectwo życia wiarą. Harcerstwo budowane na fundamentach chrześcijańskich przez Roberta Baden-Powella ma swoje źródło w chrześcijaństwie, głębokie korzenie w naszej religii, naszej wierze. Dlatego bycie kapelanem harcerzy to jedno z naturalnych zadań kapłańskich – pomoc w zdobywaniu nie tylko funkcji czy sukcesów, ale przede wszystkim wartości moralnych. To kształtowanie charakteru i sumienia młodych ludzi w duchu Ewangelii.

Kapelan zwrócił uwagę, że harcerstwo powinno pomagać młodym ludziom nie tylko zdobywać nowe umiejętności, ale przede wszystkim kształtować w sobie trwałe wartości moralne:

– Harcerstwo nie jest drogą do zdobywania funkcji czy odznaczeń. Jest drogą kształtowania charakteru, pracy nad sobą, budowania życia w oparciu o prawdę, uczciwość i służbę drugiemu człowiekowi.

Dzień Skupienia Wielkopolskich Harcerzy był wydarzeniem, które połączyło formację duchową, zabawę i wspólne świętowanie w duchu harcerskich ideałów.

W czasie niepewności, którą przeżywa dzisiaj Kościół wobec odejścia papieża Franciszka i oczekiwania na nowego przewodnika, młodzi harcerze przypomnieli, że prawdziwe odnowienie wspólnoty zawsze zaczyna się od osobistego świadectwa życia.

Codzienna, wytrwała praca nad sobą, wierność wartościom oraz gotowość do służby na rzecz wspólnoty – to fundamenty, na których można budować nie tylko dobre harcerstwo, ale i trwały Kościół.

Spotkanie w Licheniu pokazało, że harcerskie wartości – służba, braterstwo, uczciwość – pozostają aktualne i potrzebne także dzisiaj. A duchowe korzenie harcerstwa, głęboko związane z chrześcijaństwem, są nadal źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Podziel się wpisem