SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Dzień Dziecka Utraconego w licheńskim sanktuarium

Każdego roku 15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Również w licheńskim sanktuarium pielgrzymi podczas Mszy św. szczególną opieką modlitewną przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, otaczali rodziców, którzy stracili swoje dzieci.

Temat straty dzieci przed narodzinami czy krótko po porodzie dotyczy dziesiątek tysięcy matek i rodzin w Polsce. Pomijanie tego trudnego tematu daje kobiecie niekorzystną informację zwrotną, jakby dziecko nie zaistniało. Dla wielu osób czas godnego pożegnania dziecka umożliwia domknięcie pewnego etapu życia i rozpoczęcie przeżywania żałoby. Wzięcie udziału w obchodach Dnia Dziecka Utraconego może dać możliwość pożegnania i przeżycia straty, także w sytuacji, kiedy wcześniej rodzice nie mieli możliwości lub nie zdecydowali się z różnych powodów na pożegnanie dziecka.

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, zachęcał uczestników niedzielnej Eucharystii, którzy doświadczyli straty dziecka osobiście lub wśród bliskich, by zapalili symboliczne światło pamięci. – Prowadząc rekolekcje dla osób, które straciły swoje dzieci, wiem, że ten gest może być formą oddania tego dziecka Matce Bożej, a także przeżywania bólu w oparciu o obecność Jezusa Chrystusa – podkreślił kustosz sanktuarium, który przewodniczył południowej Eucharystii.

Strata dziecka wydaje się zupełnie niezrozumiała i po ludzku niemożliwa do przeżycia. W odczytanej tego dnia liturgii słowa wybrzmiały słowa, które skierował w liście św. Paweł do Filipian: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”. – Kiedy w małżeństwie czy rodzinie dochodzi do takiej tragedii, to ogromnym oparciem może być wiara. Właśnie dziś prosimy o mocną wiarę dla wszystkich, którzy stracili dzieci – zaznaczył ksiądz kustosz. Poczęcie dziecka, które było z rodzicami na świecie nawet bardzo krótko, może stać się wartościowym czasem przyjęcia daru życia od Boga i stawania się rodzicem. Trudna sytuacja ma szansę przerodzić się w dzieło miłości i kształtowania człowieczeństwa. Kościół wyraża nadzieję, że dzieci zmarłe bez chrztu mogą dostąpić zbawienia.

Po Eucharystii ks. Sławomir Homoncik i kilkudziesięciu wiernych, którzy doświadczyli straty dziecka, zapalili światło pamięci.

W licheńskim sanktuarium cyklicznie organizowane są rekolekcje „Jak przeżyć żałobę?” przez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie, które skierowane są do wszystkich, którzy doświadczyli straty bliskiej osoby.

Podczas Eucharystii śpiewem modlił się Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater”, pod dyrekcją Jacka Hyżnego. Po Mszy św. pielgrzymi mogli wysłuchać koncertu chóru z okazji obchodzonego również tego dnia XXIII Dnia Papieskiego.  

Podziel się wpisem