SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Licheńskie obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczęły się o godz. 10 w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Mszy św. przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, przełożony wspólnoty księży i braci marianów.

W homilii kapłan mówił o istocie Eucharystii. Zachęcał także, by na wzór Chrystusa, przyjmować postawę służebnej w stosunku do bliźniego.

– Po to przychodzimy na Eucharystię i wpatrujemy się w żywego Boga, aby On otworzył nasze oczy na drugiego człowieka. Ta postawa adoracji wobec tajemnicy wiary zaprasza nas, aby zgiąć swoje kolana, by stanąć przed Bogiem w ogromnej pokorze. Bo Bóg ukląkł w wieczerniku przed człowiekiem.

Ks. Stankiewicz zaznaczył, że postawa zgiętych kolan zaprasza do dziękczynienia względem Boga:

– Czy rozumiesz, bracie i siostro, że gdy przystępujesz do Eucharystii, Bóg klęka przed tobą? On przychodzi do twojego serca. Chce się z tobą ściśle zjednoczyć i po raz kolejny powiedzieć do ciebie: kocham cię, tęsknię za tobą i nieustannie chcę być obecny w twoim życiu, w twojej codzienności – mówił kapłan.

W dalszej części homilii ksiądz przełożony zachęcał do potraktowania dzisiejszej uroczystości jako dziękczynienia Bogu za każdy dar i za każdą łaskę, jakimi nas obdarza.

– Dziękujmy dziś Bogu za sakrament Jego obecności. Za to, że możemy zawsze do Niego przyjść, w Niego się wpatrywać, z Nim się spotkać, Jego adorować. Jezus przychodzący do nas w Eucharystii uczy nas prawdziwej miłości. Uczy tego, abyśmy potrafili zgiąć kolana przed drugim człowiekiem. Dlatego prośmy Jezusa, aby uczył nas takiej postawy – abym zapomniał o sobie i był dla drugiego człowieka, dla swojego bliźniego.

Po Mszy św. rozpoczęła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Po wyjściu z kościoła św. Doroty, asysta liturgiczna, kapłani oraz wierni przeszli ulicami Lichenia, aby publicznie wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Przy poszczególnych ołtarzach, zlokalizowanych na ulicy Konińskiej oraz Toruńskiej, odczytywano fragmenty Ewangelii, a następnie kapłani błogosławili wiernych Najświętszym Sakramentem. Procesja Bożego Ciała tradycyjnie zakończyła się w licheńskiej bazylice.

Warto dodać, że zgodnie z parafialną tradycją, kwiatki przed Najświętszym Sakramentem sypały dzieci, które w niedzielę poprzedzającą uroczystość, po raz pierwszy przyjęły do serca Pana Jezusa.

Zwyczaj obchodzenia święta Bożego Ciała datowany jest na XIII w., kiedy to na Soborze Laterańskim IV (1215) przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W Polsce jako pierwszy w 1320 r. wprowadził to święto w diecezji krakowskiej bp Nankier.  Jednakże za święto obowiązujące wszystkie diecezje polskie uznał je dopiero synod gnieźnieński w 1420 r.

Podziel się wpisem