Wokół tematu „cywilizacji miłości” ogniskowały się jednodniowe rekolekcje dla przedsiębiorców zorganizowane w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Dzień skupienia, na który przyjechali do Lichenia przedsiębiorcy z całej Polski, prowadził ks. dr Rafał Ostrowski, duszpasterz diecezjalny duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców „Talent” w Archidiecezji Poznańskiej. – Prowadzimy refleksję nad tym, co mówi Pan Jezus i nauczanie Kościoła w kontekście określenia „cywilizacja miłości”, którego po raz pierwszy użył w 1970 r. papież Paweł VI. Pogłębiamy rozumienie tego przesłania i szukamy sposobów jego praktycznego zastosowania w naszym życiu. Jako przedsiębiorcy mamy znaczący wpływ na innych ludzi i warto ich zachęcić, aby też zechcieli wdrażać miłość w swoje życie – mówił ks. Ostrowski.
Uczestnicy podczas konferencji i paneli dyskusyjnych pochylali się nad tematami: prawdy, kształtowania charakteru, czyli mówiąc językiem religijnym – wzrostu w cnotach i odpowiedzialności, w oparciu o nauczanie bł. ks. kard. Wyszyńskiego. – Możemy w świecie obwarowanym przepisami i prawami działać kierując się jednak miłością – podkreślił ks. Ostrowski. Podczas rekolekcji nie mogło zabraknąć spotkania z Chrystusem podczas nabożeństw i osobistej modlitwy.
Jolanta Wasilewska, trener biznesu z Infinity Power International zaznaczyła, że uczestnicząc w rekolekcjach łatwiej przełożyć pewne zadania na życie, na przykład ewangelizację innych ludzi. – Te spotkania dają mi głębsze rozumienie roli katolika – mówiła Jolanta Wasilewska. Przyznała też, że licheńskie sanktuarium jest doskonałym miejscem na organizację rekolekcji.
Po raz pierwszy na rekolekcje dla przedsiębiorców przyjechał Piotr Sobczyński z Fundacji Wandea Instytut Myśli Konserwatywnej. – To mała, jednolita grupa. Dlatego poruszane tematy są bliskie wszystkim. Przybyliśmy się zastanawiać, co czynić w tym świecie, który nas otacza. Chciałem opowiedzieć o programie, który realizujemy w fundacji, i dowiedzieć się ciekawych rzeczy, warto posłuchać. Samo sanktuarium jako miejsce jest poruszające, to wszystko razem oddziałuje na ducha – stwierdził Piotr Sobczyński.
Rekolektanci odnowili też uznanie Chrystusa Królem, którego dokonała Konferencja Episkopatu Polski kilka lat temu, jednocząc się z przesłaniem Kościoła katolickiego w Polsce.