SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Niosą niebo braciom – rekolekcje nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

Ponad stu nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej z terenu diecezji bydgoskiej przybyło do Lichenia, by w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przeżyć swoje doroczne rekolekcje. Centralnym punktem spotkania była Msza Święta odprawiona w sobotni wieczór w kaplicy Trójcy Świętej w bazylice dolnej. Liturgii przewodniczył pasterz diecezji bydgoskiej, ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

Podczas mszy w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia, homilię wygłosił ordynariusz diecezji bydgoskiej. Odnosząc się do odczytanego fragmentu Ewangelii, zauważył, że pokój to pierwszy dar dla zamkniętych w wieczerniku uczniów. W homilii wyjaśniał, czym jest pokój Chrystusowy: uspokojeniem, wyciszeniem, pełnią dobrodziejstwa, pojednaniem, wewnętrzną harmonią, uwolnieniem od lęku. – Jezus dziś chce nas obdarzać darem pokoju. Chce nas przyprowadzać do kochającego Ojca, który jest bogaty w miłosierdzie. Przychodzi do nas nawet, gdy poprzez grzech, lekceważymy Go. Jezus pokazuje uczniom przebite dłonie, które są znakiem jego miłosiernej miłości. Bóg kocha nas za darmo miłością bezwarunkową, takimi jakimi jesteśmy. Odnajduje nas i zaprasza, byśmy pozwolili Mu wejść w nasze życie – mówił ksiądz biskup. Podkreślał, że rekolekcje dla uczestników są po to, by mogli osobiście przeżywać swoje spotkanie ze Zmartwychwstałym. – Eucharystia to przedsmak Nieba na ziemi, dziękuję wam, że dajecie Niebo naszym siostrom i braciom, którzy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii. Niesiecie to Niebo tam, gdzie przebywają. Tam, gdzie jest Jezus Chrystus tam jest Niebo – mówił bp. Włodarczyk.

Wieczorem w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma Arka odbyło się rekolektantów z ks. bpem Krzysztofem Włodarczykiem. Mężczyźni mieli okazję, by zadać ordynariuszowi swojej diecezji nurtujące ich pytania. Była to także sposobność, by podzielić się swoimi doświadczeniami i przeżyciami z odbywanych rekolekcji i lat posługi jako świeccy nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Hierarcha zachęcał do modlitwy za powołanych, aby mieli odwagę odpowiedzieć na powołanie.

Jak podkreśla ks. bp Krzysztof Włodarczyk, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej są świadkami eucharystycznego cudu. Stanowią także niezwykłe, męskie duszpasterstwo.

 

– Zanoszą Komunię chorym, ale też posługują w swoich wspólnotach parafialnych. Przez to, że formują i rozwijają się duchowo, stanowią piękną wspólnotę modlitewną, męską. Są świadkami tego, co dzieje się w Eucharystii. Widzą, że są sługami, powołanymi nie tylko po to, by wszystko zrobić pięknie technicznie, ale też, by samemu przeżyć spotkanie z Jezusem podczas Eucharystii.

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej to osoby wyznaczone do udzielania Komunii Świętej, gdy zabraknie odpowiedniej liczby szafarzy zwyczajnych (kapłanów). Do pełnienia powierzonej posługi powoływani są na konkretny czas, z założenia – na terenie swojej diecezji.

Centrum każdego dnia rekolekcji, które odbyły się w Licheniu, stanowiła Eucharystia. Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo Drogi Światła odprawione na placu przed bazyliką. Obok modlitw znalazło się miejsce także dla części praktycznej, formacyjnej, katechez wygłoszonych przez opiekunów grupy, ks. dr. Mateusza Nowaka i ks. Karola Rawicz-Kostro. Była to druga tura tegorocznych rekolekcji. W sumie w obu wzięło niej ponad 250 mężczyzn.

 

Teile den Beitrag