SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego w Licheniu

W licheńskim sanktuarium uroczyście obchodzono święto Ofiarowania Pańskiego oraz Dzień Życia Konsekrowanego. Podczas Mszy Świętej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby, dziękując za dar powołania. W homilii biskup podkreślił wartość całkowitego oddania się Bogu i nadziei zakorzenionej w wierze. Uroczystości dopełnił koncert zespołu „Słopniczanie”, który wprowadził wiernych w atmosferę radosnego uwielbienia.

W niedzielę, 2 lutego w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej uroczyście celebrowano święto Ofiarowania Pańskiego, zwane także świętem Matki Bożej Gromnicznej. To wyjątkowy dzień, w którym Kościół wspomina moment, gdy Maryja i Józef zanieśli Dzieciątko Jezus do świątyni jerozolimskiej, by ofiarować Je Bogu. Symbolicznym wyrazem tego wydarzenia były trzymane przez wiernych w dłoniach zapalone świece – znak Chrystusa Światłości świata. W tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego – święto osób, które poświęciły swoje życie Bogu poprzez śluby zakonne i kapłańskie. Uroczystości w Licheniu zgromadziły przedstawicieli wspólnot zakonnych oraz kapłanów diecezji włocławskiej. Wraz z licznie uczestniczącymi we Mszy św. wiernymi wspólnie dziękowali za dar powołania i modlili się o nowe powołania do życia konsekrowanego.

Ofiarowanie siebie Bogu – droga nadziei i zaufania

Mszy Świętej o godz. 12.00 w licheńskiej bazylice przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. W wygłoszonej homilii ks. biskup podkreślił głęboką wartość ofiarowania siebie Bogu jako centralny temat święta Ofiarowania Pańskiego. Hierarcha przypomniał, że ofiarowanie Pańskie to przedstawienie dziecka Bogu, ale nade wszystko jest to stwierdzenie, to dziecko jest Twoje. Wskazał, że prawdziwa ofiara wymaga oczyszczenia, co ma swoje odzwierciedlenie w biblijnym obrazie przecedzenia ich jak złoto i srebro (Ml 3, 1-4). Odwołując się do postaci Symeona, biskup ukazał, że prawdziwa nadzieja opiera się na wiernym zaufaniu Bożym obietnicom, jak miało to miejsce w przypadku „niedostrzeganego poczęcia Mesjasza” przez starca, który z „całą pewnością” dostrzegł spełnienie obietnicy w „Dziecku, przyniesionym przez tych niezamożnych ludzi”. Biskup, mówiąc o nadziei, wskazał, że „krzyż i śmierć są tylko przejściem ku zmartwychwstaniu”, podkreślając, iż nadzieja jest wpisana w naszą wiarę i prowadzi do całkowitego oddania się Bogu. Biskup zaznaczył, iż królestwo Boże jest w nas i zachęcał do powrotu do historii świadków nadziei, takich jak św. Maksymilian Kolbe, św. s. Faustyna czy bł. Jerzy Popiełuszko, którzy nie tracili nadziei, będąc świadkami Bożej miłości w trudnych czasach.

Odnowienie ślubów i przyrzeczeń

Podczas Mszy Świętej osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia. Ksiądz Adam Stankiewicz MIC, przełożony domu zakonnego księży marianów, przypomniał, że sakrament chrztu jest fundamentem konsekracji na drodze rad ewangelicznych. Wspólnie z biskupem Krzysztofem Wętkowskim, pośród wiernych zgromadzonych w bazylice, osoby konsekrowane odnowiły swoje zobowiązania, prosząc Boga o łaskę wierności powołaniu.

Koncert Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Słopniczanie”

Podczas Mszy św. posługę muzyczną pełnił oraz wykonał po niej koncert Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Słopniczanie”. Można było usłyszeć piękne góralskie kolędy i pastorałki. Miniona niedziela to ostatni dzień, w którym podczas liturgii wykonuje się kolędy, a zespół w wyjątkowy sposób zamknął ten okres, wprowadzając wiernych w radosne uwielbienie Jezusa Zbawiciela. Koncert spotkał się z ogromnym entuzjazmem zgromadzonych, którzy nagrodzili artystów gromkimi brawami.

Osoby konsekrowane - niezastąpiona część Kościoła

Siostra Sylwia Wawrzyniak, diecezjalna referentka zakonna, podkreśliła, że osoby konsekrowane są wezwane do bycia pielgrzymami nadziei w dzisiejszym świecie. – Mamy nieść nadzieję tam, gdzie jej brakuje – powiedziała. Z kolei ojciec Bonifacy Jankowiak, prowincjał braci pocieszycieli z Getsemani zwrócił uwagę na znaczenie Dnia Życia Konsekrowanego jako czasu refleksji nad własnym powołaniem i duchowym rozwojem. Biskup Krzysztof Wętkowski podkreślił, jak ważne są osoby konsekrowane dla diecezji włocławskiej. – Ich obecność jest niezbędna dla życia Kościoła. Gdyby tych wspólnot nie było, szybko zauważylibyśmy, jak bardzo nasze życie religijne stałoby się uboższe – mówił hierarcha.

Czas wspólnoty

Na zakończenie Mszy Świętej ksiądz kustosz Sławomir Homoncik MIC podziękował wszystkim osobom konsekrowanym za udział w Eucharystii oraz księdzu biskupowi za przewodniczenie liturgii i wygłoszenie homilii. Uroczystości w Licheniu były nie tylko okazją do modlitwy i refleksji, ale także do radosnego świętowania wiary i wspólnoty. Dzięki zaangażowaniu osób konsekrowanych, kapłanów oraz wiernych ten dzień stał się wyjątkowym świadectwem żywotności Kościoła i wierności Chrystusowi.

Teile den Beitrag