SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Oblicze Chrystusa – warsztaty pisania ikon

Uczestnicy podczas warsztatów pisania ikon w licheńskim sanktuarium kontemplowali wizerunek Chytrusa i tworzyli mandylion w dniach 23-25 lutego.

Rekolekcje dla dziesięciu kobiet z różnych części Polski poprowadzili ks. Paweł Skonieczny MIC i Janina Krauze, ikonopisarka. Znana jest legenda wyjaśniająca powstanie mandylionu, czyli wizerunku Chrystusa. Mówi o królu Abgarze V z Edessy, chorującego na trąd. – Król usłyszał o Chrystusie, który uzdrawia, dlatego wysłał swojego sługę, by przyprowadził Jezusa lub chociaż namalował Jego portret. Pan Jezus odbił swoje oblicze na chuście i podarował wysłannikowi Abgara, a król poprzez medytacje przed tym obliczem został uzdrowiony. Spotkanie z mandylionem to spotkanie z Chrystusem poprzez kontemplację Jego oblicza, dla każdego uczestnika warsztatów unikalne. Dlatego powstały różne przedstawienia, choć bazowały na jednym wzorze – opowiada ks. Paweł Skonieczny MIC, który opiekował się duchowo uczestnikami warsztatów pisania ikon.

Czas zatrzymania w życiu Aleksandra Markiewicz wykorzystała na pierwsze spotkanie z ikoną i modlitwę. – Rekolekcje to dobry czas wyciszenia, w licheńskim sanktuarium doświadczam spokoju. Malujemy wizerunek Pana Jezusa, dlatego z Nim rozmawiam podczas pracy – opowiada. Istnieje niepisana zasada, że pierwsza namalowana ikona pozostaje z autorem, dlatego pani Aleksandra cieszy się, że to wizerunek Chrystusa, który jest ważny w jej życiu. Kolejne ikony, które napisze, podaruje najbliższym.

Mąż zainspirował do przyjazdu na warsztaty Marię Duszyńską z Poznania. Ma przygotowanie malarskie, ale tematu ikon wcześniej nie znała. – Największym wyzwaniem było operowanie nowym rodzajem farb. Popełniłam błędy, ale wiem, w jaki sposób je poprawić, co jest inspirujące. Warsztaty były duchowym przeżyciem, wszystkie elementy programu były trafione w punkt – stwierdziła pani Maria, która planuje dalej zgłębiać świat ikon.

W 2017 r. Agnieszka z Dobiegniewa po raz pierwszy uczestniczyła w licheńskich warsztatach pisania ikon. Na co dzień wykonuje zawód księgowej, który ma niewiele wspólnego z ikonopisarstwem, a jednak zainteresowanie ikoną zaowocowało ponad setką przedstawionych wizerunków Chrystusa, Maryi i świętych. – Rozpoczynałam moją drogę po okiem pani Janiny Krauze, która udziela wielu cennych rad. Kiedyś usłyszałam, że ikona woła. Przyjęłam to stwierdzenie ze zdziwieniem, ale dziś je rozumiem ­– zawsze wracam do pisania ikon – pani Agnieszka podkreśla, że przy pisaniu ikony konieczna jest pokora, ale też cenny jest czas wyciszenia i oderwania od codziennych obowiązków podczas rekolekcji w Licheniu Starym. Pani Agnieszka nie zatrzymuje swojej pasji tylko dla siebie – obdarowuje ikonami gości i miała okazję odmalować kościół filialny.  

Zapraszamy na kolejne warsztaty pisania ikon, które odbędą się w licheńskim sanktuarium w dniach 2-5 maja. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.lichen.pl/warsztaty-pisania-ikon i w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

Teile den Beitrag