SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Ku czci Maryi Wniebowziętej

– Wniebowzięcie Maryi przypomina każdemu z nas o czymś bardzo ważnym, o powołaniu do nieba. Jesteśmy na ziemi pielgrzymami w drodze. Przed nami perspektywa nieba – mówił ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty braci i księży marianów podczas sumy odpustowej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Główna msza 15 sierpnia w licheńskiej bazylice zgromadziła niemal 5 tysięcy pielgrzymów.

Poniedziałek, 14 sierpnia

I Nieszpory rozpoczęły świętowanie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Mszy św. przewodniczył o godz. 17.00 ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium. Przy ołtarzu koronacyjnym obok kościoła św. Doroty zgromadził się tłum pielgrzymów. Wśród nich modlili się pątnicy z parafii św. Andrzeja w Gosławicach z proboszczem ks. kanonikiem Jackiem Laszczykiem, którzy pielgrzymują do Matki Bożej Licheńskiej od początku jej kultu.

– Dziś wpatrujemy się w Maryję wniebowziętą, która znalazła mieszkanie u Boga. Ona jest błogosławiona, za jej wiarę i miłość Bóg ukoronował Ją niebieską chwałą. Dzisiejsza uroczystość ma nam uświadomić, że każdy jest przeznaczony do nieba – podkreślił ks. Stankiewicz.

Zauważył, że czasami zadajemy sobie pytanie, jaka droga wiedzie do nieba. – Zadajemy sobie trud, by niebo osiągnąć. Warto spojrzeć na życie Maryi – to droga człowieka pokornego, który jest ukochany i chciany przez Boga. Warto zadać pytanie, na ile jestem pokorny wobec Boga i drugiego człowieka – mówił ksiądz wicekustosz. Od czasu zwiastowania Maryja w pokorze odkrywa miłość Boga, nawet w chwili śmierci Syna jest posłuszna Bogu. – Maryja jest wzorem w życiu wiarą, nadzieją i miłością. Umieć zawierzyć się Bogu na wzór Maryi, oznacza przyjąć codzienny krzyż. Bóg oczekuje całkowitego zawierzenia – stwierdził celebrans, skłaniając do refleksji, na ile wiara w sercu jest wiarą żywą, którą staram się kierować każdego dnia? 

Maryja uwielbia Boga za Jego obecność w historii życia każdego człowieka. – Miłość to przylgnięcie do Boga we wszystkim. To nie targowanie się – jeśli będę posłuszny, to dostanę się do nieba. Niebo jest na wyciągnięcie ręki. Bóg ukochał nas miłością, która tęskni za człowiekiem. Prośmy, patrząc na Maryję, byśmy stawali się do niej podobni – zakończył ks. Stankiewicz.

Podczas uroczystości śpiewem modlił się chór Virtus Dei.

Po zakończonej Mszy Św. kapłani, asysta liturgiczna oraz wierni przeszli alejkami wokół placu koronacyjnego w uroczystej procesji eucharystycznej, po której ks. Stankiewicz pobłogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem. Kolejnym punktem świętowania w wigilię uroczystości, był koncert Barbary Kaczor, organistki bazyliki licheńskiej. Wieczór zwieńczył Apel Maryjny.

Wtorek, 15 sierpnia

Uroczystej sumie odpustowej we wtorek, 15 sierpnia przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty braci i księży marianów. W liturgii wzięli udział m.in. ks. Zbigniew Cabański, dziekan dekanatu konińskiego II, ks. Henryk Witczak, proboszcz parafii św. Wojciecha w Koninie i ks. Artur Krzyżanowski, proboszcz parafii pw. bł. Jerzego Matulewicza w Koninie-Laskówcu.

– Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem radości. Bóg zwyciężył, miłość zwyciężyła. Życie zwyciężyło. Okazało się, ze miłość jest silniejsza niż śmierć. Bóg ma prawdziwą moc, a Jego mocą jest dobroć i miłość.  Maryja zostaje wzięta do nieba z ciałem i duszą. Niebo nie jest już dla nas nieznaną sferą. W niebie mamy Matkę. Niebo ma serce matczyne. Dzisiaj w tej świątyni, przed obliczem Bolesnej Królowej Polski zatrzymujemy się, by dokonać głębszej refleksji nad swoim życiem – mówił w homilii ks. Binda. Marianin zachęcał, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy niebo jest dla nas możliwe – Od Boga wyszliśmy i do Boga zmierzamy. Taki jest sens naszego życia. Całe życie jest pielgrzymowaniem, drogą do Ojca. Maryja nie tylko pokazuje tę drogę, ale też w niej towarzyszy. Jest obecna z nami – mówił.

– Doświadczamy tego, że nie jesteśmy bez grzechu, jednak możemy dostąpić łaski nieba, co jest celem naszego życia. Na ziemi mamy tak wiele do zrobienia. Kroczymy różnymi drogami. Jeśli jesteśmy obojętni wobec nieba w tym życiu, będzie nam trudno zbliżyć się do niego w chwili śmierci. Do nieba zdąża się przez całe życie – podkreślał zakonnik. Ksiądz przełożony w homilii ukazywał Maryję jak wzór ufności Bogu, którą ukazała zarówno podczas Zwiastowania jak i pod krzyżem Jezusa. – W naszą wędrówkę do nieba wpisany jest krzyż. Potrzebujemy bliskości z Panem. Nie damy rady go nieść zdani na właśnie siły. Ufność w Bogu jest pomocą do pokonania trudności – podkreślał ks. Binda. Kapłan nawiązał także do obchodzonej 15 sierpnia 103. rocznicy „Cudu nad Wisłą” – Tylko ufność dawała nadzieję na zwycięstwo w 1920 r., gdy polska armia stanęła naprzeciw radzieckiej. Umęczony zaborami naród polski został wysłuchany przez Maryję. Armia Radziecka została pokonana. Dziś także potrzebujemy  takiego „cudu nad Wisłą”. Nie grzmią armaty, ale grzmi brak przebaczenia, pojednania. Nasza droga do nieba przebiega przez Ojczyznę, której na imię Polska.

Podczas sumy odpustowej z pielgrzymami modlił się Sanktuaryjny Kwintet Dęty oraz Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego. Na zakończenie liturgii alejkami sanktuarium odbyła się procesja eucharystyczna. Dziękując Matce Bożej za Jej obecność w licheńskim wizerunku, za Najświętszym Sakramentem podążali księża, asysta liturgiczna i licznie zgromadzeni wierni.

Teile den Beitrag