SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Konkurs na wycinankę ludową

Przypominamy o konkursie na wycinankę ludową ogłoszonym przez Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Termin wysyłania prac do 20 września 2023 r. Inspiracją do wykonania pracy mogą być wycinanki, jakie oglądać można na wystawie "Promienny ślad" w licheńśkim Muzeum. Ekspozycja poświęcona jest życiu ks. Józefa Jarzębowskiego, któremu zawdzięczamy istnienie Muzeum.

Odwiedzając wystawę, można poznać życie toczące się w internacie dla polskich dzieci w Tlalpan (1947- 1952) oraz kolonii Santa Rosa na terenie Meksyku. W latach 1943- 1946 schronienie znaleźli tam Polacy wywiezieni przez Sowietów z Kresów Wschodnich na Sybir, którzy wyszli z ZSRR wraz z Armią Andersa. Kolonia liczyła 1500 ocaleńców, w tym 700 dzieci, wśród których 264 było sierotami.
Tam, w ramach nauki w szkole i kultywowania polskości, uczyli się haftować i robili wycinanki. Wycinanki przygotowuje się w prosty sposób. Trzeba złożyć odpowiednio papier. Im bardziej go złożymy, tym bardziej ozdobna będzie wycinanka.
Wycinanki są dość charakterystycznym elementem polskiej sztuki ludowej. Na polskiej wsi obecne są od półtora wieku. Dopełniały świątecznego wystroju wiejskiej izby – papierowe dzieła sztuki często wykonywano przed świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocą. Używano papieru glansowanego, który pojawił się w latach 50-tych XIX wieku. Wśród najpopularniejszych wzorów znajdują się motywy kwiatowe, zwierzęce, abstrakcyjne kształty zamknięte w formie rozet bądź kwadratów a także sceny z życia codziennego na wsi.
 
Ogłoszony przez licheńskie muzeum konkurs nie narzuca tematu wycinanki. Praca może być jednokolorowa. Można także połączyć technikę z wyklejaniem. Inspiracji można szukać odwiedzając wystawę „Promienny ślad” w licheńskim muzeum. Wydarzenie skierowane jest do dzieci i młodzieży. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: 6-8 lat, 9-11 lat oraz 12-15 lat. Praca powinna być wykonana samodzielnie.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 września 2023 r. Wycinankę należy nakleić na grubszy papier. Zgłoszenia można wysyłać na adres Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, ul. Klasztorna 4, 62-563 Licheń Stary. Z tyłu pracy należy umieścić „metryczkę” zawierającą podstawowe informacje dotyczące autora (imię, nazwisko i wiek) oraz kontakt: adres e-mail, adres zamieszkania. (Dane te będą służyć do kontaktu organizatora z uczestnikiem konkursu, Prace niepodpisane, anonimowe nie będą zakwalifikowane.) W każdej kategorii wiekowej zostaną przyznane po trzy nagrody rzeczowe. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 1 października 2023

Teile den Beitrag