SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Zjednoczeni w miłości, słowie i modlitwie – Ogólnopolski Kongres Małżeństw w Licheniu

Błaganiem a zarazem zadośćuczynieniem w intencji małżeństw i rodzin był I Ogólnopolski Kongres Modlitewny Małżeństw, który odbył się w dniach 17/18 września w bazylice licheńskiej. Rozpoczął się wołaniem o napełnienie Duchem Świętym. Wzięły w nim udział nie tylko małżeństwa, rodziny, które przybyły razem z dziećmi, ale także osoby, które zostały same lub walczą o swoje małżeństwo. Uczestnicy przez okrągłe 24 godziny trwali na modlitwie słuchając świadectw, konferencji i uwielbiając Boga.

Przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej, Patronki Szczęścia Rodzinnego, we Mszy Świętej odprawionej 17 września o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. Dominika Chmielewskiego SDB wzięło udział ponad 2 tysiące osób. Uczestnicy trwali na modlitwie i uwielbieniu Boga, słuchając świadectw oraz konferencji przez 24 godziny.

– Witam w świątyni, która przez 24 godziny będzie waszym domem i miejscem umocnienia małżeńskiego. Matka Boża Licheńska jest nazywana Patronką szczęścia rodzinnego. Tu przybywają małżeństwa prosząc o ratunek, często w sytuacjach niemożliwych i doświadczają cudów i łask. Wasza obecność jest pięknym świadectwem – powitał ponad 3 tysiące uczestników zgromadzonych podczas południowej Mszy Świętej ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium.

– Rozwód najgłębiej uderza w istotę miłości małżeńskiej. Zostaliśmy stworzeni, by to Bóg był całkowicie wypełniającym wszystkie nasze potrzeby dotyczące szczęścia na ziemi – stwierdził w homilii ks. Dominik Chmielewski SDB, organizator wydarzenia. Kapłan zauważył, że w dzisiejszym świecie dzieci formowane są do egoizmu – jesteśmy wychowywani tak, że wszystkie oczekiwania i potrzeby mają być natychmiast spełnione. Wchodzimy w małżeństwo, oczekując, że ten drugi wypełni jego/jej wszystkie potrzeby i oczekiwania. To definicja egoizmu.

Salezjanin zachęcał, by to Boga pytać o to, jak budować relacje w małżeństwie – Jakość mojej relacji do drugiego człowieka jest wprost proporcjonalna do jakości tego, jak słucham Boga. Jeśli nie nauczę się słuchać Boga, w ciszy, w moim sercu; nie wykonam radykalnych kroków, by ten hałas ograniczyć, nie usłyszę mojej żony, moich dzieci. Miłość zaczyna się od słuchania.

Do zgromadzonych świadectwa wygłosili Iga i Konrad Grzybowscy, Marta i Daniel Chmielewscy oraz Wojownicy Maryi. O tym, że każde sakramentalne małżeństwo można uratować przekonywali członkowie Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar.

– Dziś świat i Polska potrzebuje silnych małżeństw. Siłą naszego małżeństwa jest życie sakramentalne – opowiadali Ewelina i Kamil Chełstowscy znani z projektu urzekajaca.pl. Małgorzata i Krzysztof Nycz, którzy na co dzień pomagają małżeństwom pozbywać się destrukcyjnych kłótni i budować szczęśliwe małżeństwo oparte o partnerstwo i szacunek. Para opowiadała na podstawie własnego doświadczenia i wiedzy  psychoterapeutycznej o tym, co sami skutecznie przepracowali we własnej relacji, m. in. o tym, że każdy problem da się rozwiązać, a istotą jego naprawy nie jest szukanie winnego.

Wśród prelegentów znaleźli się także m. in ks. Sławomir Kostrzewa, rekolekcjonista, duszpasterz studentów, małżeństw i rodzin, specjalizujący się w badaniu wpływów kultury masowej na duchowość dzieci i młodzieży czy Mira Jankowska, pomysłodawczyni i rektor Mistrzowskiej Akademii Miłości.

– Przyjechaliśmy zawalczyć o nasze małżeństwo. Dowiedzieć się pewnych rzeczy, których nam jeszcze brakuje, Doszkolić się w relacjach małżeńskich. Przede wszystkim prosić o błogosławieństwo dla naszego małżeństwa i innych małżeństw, które tutaj przyjechały, jak i dla nieobecnych – opowiadali Wioleta i Robert z Pobiedzisk , uczestnicy kongresu. Ważnym momentem było dla nich zaproszenie, by podejść i przytulić swojego współmałżonka – mogliśmy zacząć wspólnie ten kongres. Łezka się zakręciła w oku, że jest ta jedność.

Ks. Dominik Chmielewski SDB, Ogólnopolski Kongres Małżeństw w Licheniu Starym, 17-18 września 2022 r.

Teile den Beitrag