SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Dom Matki pełen wiary – 25. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Lichenia

Dokładnie 25 lat temu, w 1999 roku, na ziemi licheńskiej stanął Jan Paweł II. – Możemy za Janem Pawłem II powtórzyć, że dziękujemy za tę świątynię i za to miejsce na mapie Polski. Tu doświadczamy wiary i wypływającej z niej żywotności Kościoła – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. dziękczynnej 8 czerwca, w rocznicę pielgrzymki papieża Polaka do Lichenia.

Uroczystej Mszy św. w bazylice licheńskiej przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Ks. Piotr Kieniewicz MIC, sekretarz Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży i Braci Marianów, reprezentował ojca prowincjała i zarząd prowincji. Eucharystię koncelebrowało ponad 60 prezbiterów diecezji włocławskiej, na czele z ks. Krzysztofem Rogalą, kanclerzem Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

W procesji wejścia wniesiono relikwie św. Jana Pawła II. Uczestników Mszy św. powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, który przywołał słowa Jana Pawła II sprzed 25 lat.

– Dziś, z wiarą w duchową obecność św. Jana Pawła II, gromadzimy się w wybudowanej już świątyni, wierząc w obecność Matki Najświętszej i Jezusa. Stwórzmy wspólnotę rozpalonych wiarą serc, o którą modlił się 25 lat temu Jan Paweł II. Serc dotkniętych miłością, która jest fundamentem naszej wiary – mówił ksiądz kustosz.

– Ile osób przez dziesiątki lat pielgrzymowało do Maryi, aby w tutejszym sanktuarium, przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, znaleźć pociechę i pokrzepienie? – zastanawiał się podczas homilii biskup włocławski. Bp Wętkowski przypomniał, jak święty pielgrzym modlił się z licznie przybyłymi pielgrzymami, a także dokonał poświęcenia bazyliki licheńskiej. Przede wszystkim jednak wskazał na przesłanie, które papież zostawił w licheńskim sanktuarium. – Dziś także my kierujemy nasz wzrok ku Tej, która uwierzyła. Maryja jako dziewica uwierzyła, że pocznie i porodzi Syna – biskup włocławski wyjaśnił, że Maryja zyskała błogosławieństwo dzięki wierze. – A pełen zachwytu okrzyk Elżbiety jest wezwaniem, byśmy umieli docenić wszystko, co obecność Maryi wnosi w życie każdego wierzącego.

Jan Paweł II mówił podczas pielgrzymki do Lichenia: „Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swym bogactwie architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię!”. – Również my, zgromadzeni w tym miejscu, po 25 latach dziękujemy Bogu za tę świątynię i wszystko, co w jej cieniu wyrosło. Jakże skuteczne było to błogosławieństwo papieskie. Dziękuje cała Polska, a najbardziej diecezja włocławska, która ma szczęście gościć u siebie licheńskie sanktuarium – zaznaczył bp Wętkowski. Przez ostatnie lata księża marianie, opiekunowie sanktuarium, rozwinęli szeroką działalność w służbie człowiekowi: Centrum Formacji Maryjnej, Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, hospicjum stacjonarne, Ośrodek Wspierania Płodności. Natomiast siostry anuncjatki z zakonu kontemplacyjnego w pobliskim lesie grąblińskim modlą się za pielgrzymów i wszystkie dzieła, które funkcjonują w sanktuarium.

– Istotę Kościoła stanowi wiara w Boga, z której rodzi się także zaangażowanie społeczne – kontynuował biskup włocławski. – Rolą chrześcijanina nie jest wycofanie się ze świata, lecz współkształtowanie tego świata mocą Ewangelii. Takie życie chrześcijańskie, które jest postrzegane przez ludzi jako piękne i sensowne, to rzeczywista ewangelizacja. Dokonuje ona się mocą boskiej nowiny, która przemienia sumienia poszczególnych ludzi i wszystkich razem, potem ich działalność, wreszcie ich życie i środowisko, w którym żyją. To autentyczna ewangelizacja, której możemy doświadczyć w licheńskim sanktuarium – mówił bp Wętkowski.

Przypomniał również, że w bazylice dolnej znajduje się kaplica bł. 108 męczenników II wojny światowej, ogólnopolskie miejsce kultu błogosławionych. W jej centrum znajduje się obraz Chrystusa otoczonego przez męczenników, poświęcony 25 lat temu przez papieża Polaka podczas Mszy beatyfikacyjnej męczenników.

O obecności św. Jana Pawła II w licheńskim sanktuarium przypominały dary papieża Polaka dla licheńskiego sanktuarium: perłowy różaniec umieszczony przy wizerunku Matki Bożej oraz kielich i patena użyte podczas sobotniej Mszy świętej.

We wspólnocie modlitwy uczestniczył śpiewem Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego. Po Mszy świętej pielgrzymi mogli wysłuchać okolicznościowego koncertu licheńskiego chóru, a także otrzymać publikację upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II „Witaj w Licheniu! Przeżyjmy to jeszcze raz”.

Świętowanie 25. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Licheniu rozpoczęło się już 7 czerwca apelem maryjnym ze św. Janem Pawłem II z procesją ze świecami. W sobotę oprócz uroczystej Mszy św., wieczorem koncert „Bo miłość nie umiera” – w hołdzie św. Janowi Pawłowi II” zorganizowała Szkoła Wokalno-Aktorska „Fama” z Konina. Dzień zwieńczył apel maryjny „Totus Tuus” z procesją ze świecami. W niedzielę po południowej Mszy św. pielgrzymi będą uczestniczyć w „Różańcu pokoleń ze św. Janem Pawłem II” oraz Marszu dla Życia I Rodziny „Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny!” zakończonym śpiewem pod Apartamentami Papieskimi w Licheniu.

Teile den Beitrag