SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Diecezjalna pielgrzymka klas ósmych do Lichenia

Około 200 grup zorganizowanych, na które złożyło się dokładnie 3125 uczniów klas ósmych szkół podstawowych z diecezji włocławskiej, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego ks. Krzysztofa Wętkowskiego wzięło udział w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Hasło spotkania brzmiało: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Młodzież przybyła do bazyliki przed godziną 11.00, gdzie przywitał ich przełożony domu zakonnego, ks. Adam Stankiewicz MIC. Następnie godzinną ewangelizację poprowadził ks. Przemysław Kapała. Kapłan poruszał tematy problemów dnia codziennego, z którymi zmaga się dzisiejsza młodzież: uczucia samotności, bycia niepotrzebnym, nieatrakcyjnym, bez celu w życiu. Wydarzenie nie było nudnym opowiadaniem, a przybrało energiczną formę spotkania z zabawą. Nie zabrakło zagadek, muzyki, śpiewu, a nawet tańca. Bazylika tętniła życiem i młodzieńczym entuzjazmem. Prowadzący nawiązywał do treningów na siłowni, szkoły czy popkultury, pojawiło się nawet nawiązanie do niesławnego Thanosa z komiksów i filmów o Avengersach. Opowiedział młodzieży, że sam również chciał, jak ta fikcyjna postać, za pomocą jednego pstryknięcia wymazać wszystkie swoje problemy, co było niemożliwe i wprowadzało do życia tylko jeszcze większą frustrację. Każdy z uczestników otrzymał mały, zagadkowy puzzel. Miał on, jak się później okazało, obrazować strach przed tym, jak niewiele w życiu mamy – zarówno rzeczy materialnych, jak i czasu, czy samego życia. „Kto z was, patrząc na ten puzzel może powiedzieć, co on przedstawia?”. Tę myśl ks. Przemysław Kapała dokończył w czasie homilii, mówiąc, że każdy pojedynczy puzzel wydaje się być samotny i do niczego, ale jest niezbędny w ułożeniu pełnego obrazu – wspólnoty z pozostałymi puzzlami.

Mszy Świętej o godzinie 12.00 przewodniczył ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski, a homilię wygłosił ks. Przemysław Kapała, który puentował w niej słowa z dzisiejszej Ewangelizacji. Nie tylko o wspomnianych wcześniej puzzlach. Kazanie zaczęło się przywołaniem utworu „You will never walk alone” (z ang. Nigdy nie będziesz szedł sam). Piosenka ta była myślą przewodnią kazania. Kapłan nawiązał do okresu w swoim życiu, kiedy rozpoczynał pierwszy rok w seminarium. Był pełen obaw, że jeśli mu się nie uda, jeśli poniesie porażkę, to będzie później wytykany palcami. Wtedy też podobny przekaz, jak w sławnym utworze, usłyszał od rodziców – „tu zawsze będzie twój dom”. Ten przekaz, że nikt nie jest sam, że nie musi sam walczyć ze swoimi problemami, jest niezwykle ważnym słowem dla młodzieży, która tak często dziś boryka się w wykluczeniem, samotnością, trudnościami w nawiązywaniu kontaktów.

Msza Święta zakończyła się zawierzeniem uczniów klas VIII Matce Bożej Licheńskiej, a także modlitwą do bł. Carlo Acutisa, którego relikwie obecne były podczas spotkania w licheńskiej bazylice. Młodzież otrzymała obrazki z modlitwą za wstawiennictwem tego błogosławionego – patrona młodzieży diecezji włocławskiej. 

Carlo Acutis to błogosławiony Kościoła katolickiego, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się dekretem uznającym cud za wstawiennictwem patrona Internetu i Światowych Dni Młodzieży 2023. Podpisał go papież Franciszek 23 maja 2024. Za życia Carlo był znany ze swojego nadzwyczajnego podejścia do wiary jak na młody nastoletni wiek. Celem jego życia była przyjaźń z Jezusem i w prosty sposób nawoływał do ukochania Eucharystii. Ukazuje niezwykły fakt, jak prostota potrafi okazać się wyjątkowa.

Wydarzenie zakończyło się wspólną agapą i obiadem przy dzwonnicy.

Organizatorem spotkania był ks. Adam Kłonowski- Duszpasterz Młodzieży diecezji włocławskiej.

Teile den Beitrag