SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

20 lat wspólnoty „Bartymeusz”

Swoje 20-lecie w niedzielę świętowąła przed obliczem Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej grupa Bartymeusz. 115 osób należących do niej przebywało w dniach 2 – 10 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej na Oazie Chorych i Niepełnosprawnych.

Jak przypomniał ks. Dariusz Fabisiak, duszpasterz grupy, ma ona starsze korzenie, sięgające 1974 roku. Grupa włocławska przyjęła jednak w 2004 roku nazwę „Bartymeusz”.

– Nazwę „Bartymeusz” zaproponował ks. Marek Bałwas, kapłan, który od wielu lat porusza się na wózku inwalidzkim. Pewnego dnia podczas rozmowy stwierdził, że warto, aby nasza grupa miała swoja indywidualną nazwę. Stąd propozycja biblijnego Bartymeusza, niewidomego, którego uzdrowił Jezus – wyjaśnia ks. Fabisiak nawiązując do fragmentu Ewangelii: Mk 10, 46–52 – To dla nas wyjątkowa chwila, którą celebrujemy w tym wyjątkowym miejscu. Czujemy się u swojej Matki jak w domu.

Msza Święta o godz. 16.00 w niedzielę, 9 lipca, została odprawiona pod przewodnictwem ks. Jarosława Hybzy MIC, dyrektora Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Z grupą Bartymeusz modlili się: ks. Dariusz Fabisiak, organizator włocławskiej Oazy Chorych w Licheniu, ks. Adrian Nowicki, duszpasterz chorych i niepełnosprawnych diecezji włocławskiej oraz ks. Mateusz Szurgot, kapelan biskupa włocławskiego Krzystofa Wętkowskiego, który przekazał uczestnikom serdeczne pozdrowienia oraz pasterskie błogosławieństwo:

 – Ksiądz biskup prosił o przekazanie wdzięczności za waszą pracę i ofiarowanie cierpienia w intencji kościoła włocławskiego. Od tylu lat ofiarowujecie swoje cierpienie. To ważne, szczególnie w tym roku, gdy przeżywamy jubileusz 900 lat naszej diecezji.

Teile den Beitrag