W Wigilię Bożego Narodzenia 2024 roku Papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra w Rzymie, rozpoczynając w ten sposób Jubileusz zwyczajny. W kolejnych dniach grudnia dokona podobnego obrzędu w innych bazylikach większych Wiecznego Miasta, wprowadzając tym Wspólnotę Kościoła w czas łaski. W katedrach diecezjalnych na całym świecie Rok Jubileuszowy rozpocznie się w niedzielę 29 grudnia 2024 r. W kościołach partykularnych potrwa do 28 grudnia 2025 r., a definitywne zakończy się 6 stycznia 2026 r. w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
W bulli Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może), ogłaszającej Jubileusz zwyczajny roku 2025, papież Franciszek napisał: Nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie, co przyniesie ze sobą jutro. Nieprzewidywalność przyszłości rodzi jednak niekiedy sprzeczne uczucia: od ufności do lęku, od pogody ducha do zniechęcenia, od
pewności do zwątpienia. Często spotykamy osoby zniechęcone, które patrzą w przyszłość ze sceptycyzmem i pesymizmem, jakby nic nie mogło dać im szczęścia.
Wobec rysującego się współcześnie wielopłaszczyznowego kryzysu dotykającego człowieka, opierając się na słowie z Pisma św., Piotr naszych czasów śpieszy z konkretnym przesłaniem: Dostąpiwszy więc usprawiedliwienia dzięki wierze, zachowajmy pokój z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa; dzięki Niemu uzyskaliśmy na podstawie wiary dostęp do tej łaski, w której trwamy i chlubimy się
nadzieją chwały Bożej. (…) Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5,1-2.5).
Czas Roku Jubileuszowego to przede wszystkim czas łaski, którą przygotował dla nas Bóg i którą możemy w wolności serca wykorzystać. W całym Kościele, w wyznaczonych miejscach, czy to przez Ojca świętego, czy też biskupów diecezjalnych, zostały ustanowione świątynie jubileuszowe. Przez cały rok 2025 mają to być miejsca budzenia nadziei w sercach tych, którzy z różnych powodów nadzieję utracili lub w nich osłabła. Rozpalanie czy odzyskiwanie nadziei chrześcijańskiej ma odbywać się na drogach spotkania ze słowem Bożym, z sakramentem pokuty i pojednania, w Eucharystii będącej wydarzeniem pełnym nadziei, z innymi sakramentami, które stanowiąc przestrzeń działania łaski Bożej, mogą nadzieję przywracać i umacniać.
Sanktuaria, a w wśród nich sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski oraz licheńska świątynia, będąca bazyliką mniejszą, decyzją ordynariusza diecezji włocławskiej bpa Krzysztofa Wętkowskiego, została ustanowiona świątynią jubileuszową. Na cały rok zaplanowano wydarzenia, nabożeństwa i spotkania podkreślające charakter tego szczególnego czasu, w którym – jak pisze papież Franciszek – mamy odkrywać miłość rodzącą nadzieję. Chcemy, aby licheński Dom Matki w 2025 roku był dla wszystkich przybywających do niego pielgrzymów jeszcze w większym wymiarze oazą miłości budzącej nadzieję w sercach wszystkich ludzi dobrej woli, a szczególnie w sercach wierzących.
W licheńskim sanktuarium w czas Roku jubileuszowego wejdziemy w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia 2025 r. Uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice o godz. 12.00 będzie przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. Podczas tej Eucharystii ordynariusz diecezji zapali specjalnie dedykowaną świecę. Jej płomień, symbolizujący nadzieję, będzie towarzyszył wszystkim nabożeństwom, uroczystościom, spotkaniom odbywającym się w bazylice w 2025 roku. Na uroczyste rozpoczęcie jubileuszu wszystkich serdecznie zapraszamy.