W przypadający dziś Dzień Życia Konsekrowanego, w licheńskiej bazylice modlono się za osoby, które poświęciły swoje życie Bogu, wybierając drogę życia zakonnego, kapłańskiego, braterskiego czy mniszego. Poświęcono także gromnice, modląc się o Bożą opiekę na każdy dzień.
Cóż jest tym światłem? To łaska wiary, którą otrzymaliśmy w sakramencie chrztu świętego. To ona jest tym światłem na każdy dzień. Ważne, aby mieć to światło zapalone. Cóż po świecy, która nie płonie, nie daje światła? Podobnie łaska wiary ma w nas płonąć, czyli ma być w nas żywa. Bo tylko dzięki wierze możemy zobaczyć i spotkać Jezusa. Trzeba nam myśleć o Panu Bogu nie tylko dziś, w święto Ofiarowania Pańskiego, ale także każdego dnia.
ks. Janusz Kumala MIC, 2 lutego 2022 r.
Południowej Mszy Świętej w licheńskiej bazylice przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. W słowie odniósł się do święta, które jest swego rodzaju światłem pomagającym nam rozproszyć ciemności – Cóż jest tym światłem? To łaska wiary, którą otrzymaliśmy w sakramencie chrztu świętego. To ona jest tym światłem na każdy dzień. Ważne, aby mieć to światło zapalone. Cóż po świecy, która nie płonie, nie daje światła? Podobnie łaska wiary ma w nas płonąć, czyli ma być w nas żywa. Bo tylko dzięki wierze możemy zobaczyć i spotkać Jezusa – podkreślił kustosz.
W dalszym słowie wspomniał także o tym, że musimy myśleć o Panu Bogu nie tylko dziś, w święto Ofiarowania Pańskiego, ale także każdego dnia.
Odnosząc się do czytanego dziś Słowa mówił o Symeonie, który mimo swojej starości oczekiwał na spotkanie z Jezusem Chrystusem. – Aby wypełniać wolę Bożą, trzeba być sprawiedliwym i odpowiedzialnym w życiu. Tylko wtedy możemy być prawdziwymi naśladowcami Chrystusa. Czasami możemy spotkać, ale nie poznać Chrystusa. Prawdziwe spotkanie jest wtedy, gdy spotykamy i poznajemy. Możemy Go zobaczyć, gdy patrzymy oczyma wiary. Wówczas doświadczamy Jego Miłosierdzia.
Na zakończenie rozważań kapłan odniósł się do obchodzących dziś swoje święto osobach konsekrowanych: księżach, braciach i siostrach zakonnych. – Zechciejmy dziś pomyśleć o wszystkich osobach życia konsekrowanego. Wybrały one drogę oddania się Bogu w życiu zakonnym, wypełniając różne charyzmaty, jakie są w Kościele. W ten sposób dają świadectwo obecności Boga w świecie. Pełnią posługę poprzez swoją modlitwę – mówił ksiądz Kumala.
Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium