Dziesiątą rocznicę działalności obchodzono w Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego. Z tej okazji w licheńskiej bazylice modlono się za zmarłych pacjentów placówki, polecając jednocześnie w modlitwie pracowników hospicjum w Licheniu.
Południowej Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył wikariusz biskupi, ks. Wojciech Kochański z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Koninie. Wśród kapłanów koncelebrujących Eucharystię znaleźli się m.in. ks. Sławomir Homoncik MIC, wiceprowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Sławomir Kasprzak, dziekan i proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Kramsku, ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów oraz ks. Piotr Wojtonis MIC, były dyrektor Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu.
W homilii skierowanej do wiernych ks. Wojciech Kochański, nawiązując do dzieł prowadzonych przez księży marianów w Licheniu powiedział, że ubodzy i nieszczęśliwi, chorzy i potrzebujący ludzkiego wsparcia, pomocy i obecności, znaleźli zrozumienie i życzliwość tutaj, przy tronie Bolesnej królowej Polski.
Bo oto są ci, którzy nie przespali nocy, ci przygaszeni trudem posługi, ale radośni sercem, że mogą służyć panu Bogu w drugim człowieku. Kiedy także patrzę na waszą cudowna pracę, ze czcią całuję wasze dłonie, bo w człowieku chorym i cierpiącym dotykacie samego Mistrza z Nazaretu. Dziękując dziś za pracę licheńskiego sanktuarium, z polecenia pasterza naszej diecezji, bpa Wiesława Alojzego Meringa, wyrażam wam najgłębszy szacunek i miłość.
Ks. Wojciech Kochański
Homileta stwierdził także, iż w dzisiejszym świecie, w którym człowiek bardziej poszukuje świadków aniżeli nauczycieli, poprzez posługę przy łóżkach pacjentów, można doświadczyć milczącego wcielenia chrześcijaństwa w posłudze codziennej pracy.
Podczas południowej Eucharystii wspólnie modlili się także pracownicy licheńskiej placówki, na czele z panią Katarzyną Muzykiewicz, dyrektor ośrodka oraz panem Jackiem Czerniakiem, lekarzem naczelnym.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Koninie oraz pan Mariusz Zaborowski, burmistrz miasta i gminy Ślesin.
Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego zostało oficjalnie otwarte w dniu 6 stycznia 2009 roku. Placówka znajduje się w wyremontowanym i przystosowanym do celów leczniczych byłym domu zakonnym księży i braci marianów. Hospicjum działa w ramach Fundacji SPEM DONARE, której polskie tłumaczenie oznacza „Dawać nadzieję”. Aktualnie w budynku hospicjum znajdują się 22 łóżka dla pacjentów objętych opieką paliatywną.
Czytaj także: Hospicjum stacjonarne Fundacji Spem Donare
Opieka hospicyjna jest dla pacjentów całkowicie bezpłatna. Koszty utrzymania placówki w ok. 45 % pokrywa NFZ. Pozostała kwota pochodzi od darczyńców, ludzi dobrej woli, ze zbiórek publicznych, rozliczenia 1% podatku od osób fizycznych oraz akcji takich jak „Pola nadziei”.
Wśród schorzeń, na które cierpią pacjenci przybywający do licheńskiego hospicjum, dominują choroby nowotworowe. Pozostałe to: niewydolność oddechowa w schyłkowym stadium, układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy, owrzodzenia odleżynowe oraz kardiomiopatie.