Dzień modlitw w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko odbył się w sobotę, 10 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Chcemy przed obliczem Bolesnej Matki powierzyć Bogu tych wszystkich ojców i matki, którzy doświadczyli w swoim życiu bolesnej straty swojego dziecka przed narodzeniem. Ogarnijmy ich naszą modlitwą, miłością i współczuciem. Niech to będzie nasze wspólne wołanie do Boga w intencji naszych braci i sióstr ... Przychodzimy do Tej, która jest naszą Matką, by powierzyć nasze troski. Jest Matką zatroskaną o piękno naszego życia i naszą drogę do nieba. Bolesna Matka towarzyszy nam nieustannie w naszej codzienności. Chcemy dziś stanąć przy wszystkich rodzicach, którzy utracili swoje dziecko przed lub tuż po narodzeniu. Chcemy stanąć w milczeniu, w ciszy serca ich bólu, tak jak Maryja pod Krzyżem, która patrząc na śmierć swojego Syna też jej nie rozumiała. To ból, który nie przemija. Trzeba nam przy tych osobach po prostu być, nie próbować wyjaśniać, szukać odpowiedzi. Najważniejsza jest w takich sytuacjach postawa obecności.
Ks. Janusz Kumala MIC, 10 lipca 2021
„Człowiek zrodzony jest z miłości Pana Boga. Początek istnienia człowieka to właśnie jego poczęcie. Jesteśmy wzywani do obrony życia, bo życie od poczęcia jest coraz częściej nierozpoznawane. Rodzice czasem słyszą – nie martwcie się, to jeszcze nie było dziecko, co jeszcze bardziej powiększa ich ból. Chcemy umocnić w sobie to przekonanie, że życie zaczyna się od poczęcia i jest darem Pana Boga. Nie jest dla Niego istotne, czy ono trwa 3 dni, 3 godziny czy 99 lat. Istotne jest, że Bóg powołuje do życia z miłości” – mówił ksiądz kustosz dodając, jak bardzo „boli rezolucja Parlamentu Europy, które nazywa zabijanie poczętego dziecka prawem człowieka”. Podkreślił również, że „rodzice mają prawo do przyjęcia swojego dziecka w sposób godny. Jeśli umarło przed narodzeniem mają prawo nadać mu imię, mieć mszę świętą w jego intencji, pochować, mają prawo do żałoby, by się wypłakać, wyżalić”
Po mszy była możliwość zapalenia lampionu w intencji dziecka utraconego, aby w ten sposób przeżyć chwilę zadumy i oddać się krótkiej refleksji. Przygotowano również broszurkę „Modlitwa matki po stracie dziecka”, którą można było zabrać ze sobą do domu. Po zakończeniu liturgii w bazylice wybrzmiały łacińskie śpiewy chorałowe. W ten sposób modlili się uczestnicy warsztatów „Ars Celebrandi”.
11 lipca, w niedzielę, podczas głównej Mszy św. o godz. 12.00 będziemy modlić się w intencji teściowych i synowych. Mszę celebrował będzie ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. Oprawę muzyczną zapewni sanktuaryjny zespół wokalno – instrumentalny „Galilea”.
Tekst: Biuro Prasowe Sanktuarium